Vystřihli je z filmů, stali se symboly #MeToo. Jak dopadly největší kauzy zneužívání

Zahraničí Zahraničí
18. 7. 2019 20:22
Americká prokuratura ve středu stáhla obvinění hollywoodské hvězdy Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého muže. Mladík měl vysvětlit vymazané zprávy ze svého mobilního telefonu, které prý dokazovaly hercovu vinu. Místo toho ale soudu sdělil, že mobil ztratil a vypovídat tak nemůže. Rozhodnutí prokuratury je velká rána nejen pro kauzu Spaceyho, ale také pro celé hnutí #MeToo, jehož výrazným symbolem se americký herec stal. Podívejte se, kam se posunuly případy dalších slavných osobností, které byly ze sexuálního zneužívání podobně jako Spacey obviněny.
Herec Kevin Spacey u soudu na ostrově Nantucket - leden 2019
Herec Kevin Spacey u soudu na ostrově Nantucket - leden 2019 | Foto: Reuters

Kevin Spacey

Nečekaný obrat nastal v případu amerického herce Kevina Spaceyho. Držitel dvou Oscarů a hvězda filmu Americká krása nebo seriálu Dům z karet čelil obvinění ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého mladíka. Spacey měl před třemi lety muže opít a obtěžovat ho v baru na ostrově Nantucket, kde muž pomáhal v kuchyní. Herec vinu popíral. 

Prokuratura ve středu jeho obvinění stáhla kvůli nedostupnosti informací obžalovaného. Poškozený totiž s odvoláním na pátý dodatek ústavy odmítl před soudem vypovídat. Měl vysvětlit vymazané zprávy z mobilu, který prý měl v době obtěžování u sebe. Místo toho soudu sdělil, že telefon ztratil.

Spacey byl v hnutí #MeToo, které propuklo na podzim 2017, nejdříve často vnímán jako oběť. Postupně se ale začala objevovat další závažná obvinění. Devětapadesátiletého Spaceyho obvinilo z obtěžování více než třicet mužů, před soudem ale dosud skončila jen kauza z ostrova Nantucket.  

I přestože prokuratura nyní Spaceyho očistila, je otázka, jestli mu pomůže znovu pomoci nastartovat kariéru. V minulosti s ním kvůli obviněním rozvázala spolupráci například společnost Netflix. Herec navíc stále čelí ještě dalším vyšetřováním. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy