Vystřihli je z filmů, stali se symboly #MeToo. Jak dopadly největší kauzy zneužívání

Zahraničí Zahraničí
18. 7. 2019 20:22
Americká prokuratura ve středu stáhla obvinění hollywoodské hvězdy Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého muže. Mladík měl vysvětlit vymazané zprávy ze svého mobilního telefonu, které prý dokazovaly hercovu vinu. Místo toho ale soudu sdělil, že mobil ztratil a vypovídat tak nemůže. Rozhodnutí prokuratury je velká rána nejen pro kauzu Spaceyho, ale také pro celé hnutí #MeToo, jehož výrazným symbolem se americký herec stal. Podívejte se, kam se posunuly případy dalších slavných osobností, které byly ze sexuálního zneužívání podobně jako Spacey obviněny.
Herec Kevin Spacey u soudu na ostrově Nantucket - leden 2019
Herec Kevin Spacey u soudu na ostrově Nantucket - leden 2019 | Foto: Reuters

Kevin Spacey

Nečekaný obrat nastal v případu amerického herce Kevina Spaceyho. Držitel dvou Oscarů a hvězda filmu Americká krása nebo seriálu Dům z karet čelil obvinění ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého mladíka. Spacey měl před třemi lety muže opít a obtěžovat ho v baru na ostrově Nantucket, kde muž pomáhal v kuchyní. Herec vinu popíral. 

Prokuratura ve středu jeho obvinění stáhla kvůli nedostupnosti informací obžalovaného. Poškozený totiž s odvoláním na pátý dodatek ústavy odmítl před soudem vypovídat. Měl vysvětlit vymazané zprávy z mobilu, který prý měl v době obtěžování u sebe. Místo toho soudu sdělil, že telefon ztratil.

Spacey byl v hnutí #MeToo, které propuklo na podzim 2017, nejdříve často vnímán jako oběť. Postupně se ale začala objevovat další závažná obvinění. Devětapadesátiletého Spaceyho obvinilo z obtěžování více než třicet mužů, před soudem ale dosud skončila jen kauza z ostrova Nantucket.  

I přestože prokuratura nyní Spaceyho očistila, je otázka, jestli mu pomůže znovu pomoci nastartovat kariéru. V minulosti s ním kvůli obviněním rozvázala spolupráci například společnost Netflix. Herec navíc stále čelí ještě dalším vyšetřováním. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Zeman podal kasační stížnost kvůli jmenování Ošťádala profesorem

Prezident Miloš Zeman podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) kvůli rozsudku, podle kterého jeho rozhodnutí o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem nebylo v souladu se zákonem. Dnešní informace České televize potvrdil prezidentův právník Marek Nespala. Podání stížnosti Nespala již dříve avizoval.

"Mohu potvrdit, že kasační stížnost v této věci byla řádně a včas podána," sdělil Nespala.

Soud na začátku června zrušil rozhodnutí Zemana, který Ošťádala odmítl profesorem jmenovat a věc mu vrátil k dalšímu řízení. Vyhověl tak žalobě, kterou společně podali Ošťádal a Univerzita Karlova. Verdikt je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy