Vystřihli je z filmů, stali se symboly #MeToo. Jak dopadly největší kauzy zneužívání

Zahraničí Zahraničí
18. 7. 2019 20:22
Americká prokuratura ve středu stáhla obvinění hollywoodské hvězdy Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého muže. Mladík měl vysvětlit vymazané zprávy ze svého mobilního telefonu, které prý dokazovaly hercovu vinu. Místo toho ale soudu sdělil, že mobil ztratil a vypovídat tak nemůže. Rozhodnutí prokuratury je velká rána nejen pro kauzu Spaceyho, ale také pro celé hnutí #MeToo, jehož výrazným symbolem se americký herec stal. Podívejte se, kam se posunuly případy dalších slavných osobností, které byly ze sexuálního zneužívání podobně jako Spacey obviněny.
Herec Kevin Spacey u soudu na ostrově Nantucket - leden 2019
Herec Kevin Spacey u soudu na ostrově Nantucket - leden 2019 | Foto: Reuters

Kevin Spacey

Nečekaný obrat nastal v případu amerického herce Kevina Spaceyho. Držitel dvou Oscarů a hvězda filmu Americká krása nebo seriálu Dům z karet čelil obvinění ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého mladíka. Spacey měl před třemi lety muže opít a obtěžovat ho v baru na ostrově Nantucket, kde muž pomáhal v kuchyní. Herec vinu popíral. 

Prokuratura ve středu jeho obvinění stáhla kvůli nedostupnosti informací obžalovaného. Poškozený totiž s odvoláním na pátý dodatek ústavy odmítl před soudem vypovídat. Měl vysvětlit vymazané zprávy z mobilu, který prý měl v době obtěžování u sebe. Místo toho soudu sdělil, že telefon ztratil.

Spacey byl v hnutí #MeToo, které propuklo na podzim 2017, nejdříve často vnímán jako oběť. Postupně se ale začala objevovat další závažná obvinění. Devětapadesátiletého Spaceyho obvinilo z obtěžování více než třicet mužů, před soudem ale dosud skončila jen kauza z ostrova Nantucket.  

I přestože prokuratura nyní Spaceyho očistila, je otázka, jestli mu pomůže znovu pomoci nastartovat kariéru. V minulosti s ním kvůli obviněním rozvázala spolupráci například společnost Netflix. Herec navíc stále čelí ještě dalším vyšetřováním. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

před 1 hodinou

Učitelské platy by měly narůst na 130 procent průměrné mzdy, schválili to poslanci

Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna v pátek v rámci novely učitelského zákona schválila dílčí úpravu Pirátů, podle níž by se tyto platy měly zvyšovat minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023. Dolní komora o tom rozhodla navzdory nesouhlasu svého školského výboru i ministra školství Roberta Plagy (za ANO).

Schvalování celé novely a všech jejích úprav poslanci nedokončili vzhledem k tomu, že to dnes nestihli ve lhůtě vyhrazené k přijímání zákonů, která končí ve středu a v pátek dvě hodiny po poledni. Projednávání novely by měla sněmovna dokončit nejdříve příští týden ve středu.

Novela má mimo jiné umožnit, aby na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli až tři roky učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Nesouhlasí s tím pedagogické fakulty, profesní organizace a školské odbory. Proti jsou také vládní sociální demokraté, komunisté nebo lidovci. Návrh pokládají za degradaci učitelské profese a snah o zvýšení prestiže pedagogů.

Piráti naopak neprosadili návrh, podle něhož by ředitelé škol mohli uznat za odborně kvalifikované i členy pedagogického sboru s alespoň desetiletou praxí. Šanci mají bakaláři z pedagogických fakult, kteří si magisterské studium dodělají během tří let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy