Druhý největší meteorit světa se skrýval v Argentině. Váží přes 30 tun

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
13. 9. 2016 12:22
V severní Argentině objevili druhý největší meteorit na světě. Váží přes 30 tun a na zemi přistál před 4000 lety. Prvenství si nadále drží meteorit, který leží v Namibii.
V Argentině objevili třicetitunový meteorit. | Video:

Buenos Aires – Vědci nalezli v severní Argentině druhý největší meteorit, který váží 30 800 kilogramů.

Kosmické těleso bylo ukryto pod zemí v provincii Chaco. Společně s dalším shlukem meteoritů spadlo z nebe před asi 4000 lety, napsala agentura Telam.

"Nečekali jsme, že meteorit bude těžší než 30 tun. Ta velikost i váha nás překvapily," citovaly The Times of India ředitele astronomické společnosti v provincii Chaco Maria Vesconiho.

Meteorit ponese název Gancedo podle obce, která se nachází poblíž.

Experti se nově nalezené kosmické těleso chystají znovu přeměřit, aby si byli jisti jeho přesnými rozměry. Dosud nejtěžší meteorit na světě se jmenuje Hoba a váží více než 50 tun. Nalezen byl v Namibii téměř před stoletím.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy