Druhý největší meteorit světa se skrýval v Argentině. Váží přes 30 tun

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
13. 9. 2016 12:22
V severní Argentině objevili druhý největší meteorit na světě. Váží přes 30 tun a na zemi přistál před 4000 lety. Prvenství si nadále drží meteorit, který leží v Namibii.
V Argentině objevili třicetitunový meteorit. | Video:

Buenos Aires – Vědci nalezli v severní Argentině druhý největší meteorit, který váží 30 800 kilogramů.

Kosmické těleso bylo ukryto pod zemí v provincii Chaco. Společně s dalším shlukem meteoritů spadlo z nebe před asi 4000 lety, napsala agentura Telam.

"Nečekali jsme, že meteorit bude těžší než 30 tun. Ta velikost i váha nás překvapily," citovaly The Times of India ředitele astronomické společnosti v provincii Chaco Maria Vesconiho.

Meteorit ponese název Gancedo podle obce, která se nachází poblíž.

Experti se nově nalezené kosmické těleso chystají znovu přeměřit, aby si byli jisti jeho přesnými rozměry. Dosud nejtěžší meteorit na světě se jmenuje Hoba a váží více než 50 tun. Nalezen byl v Namibii téměř před stoletím.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 8 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy