Země dostala strážce. O dopadu meteoritu se dozvíme včas

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 8. 2015 20:51
O vesmírném tělesu, které by dokázalo z mapy vymazat například Prahu, dokáže systém teleskopů varovat s třítýdenním předstihem.
Takhle to prý nedopadne. Riziko 1:625 tu ale je.
Takhle to prý nedopadne. Riziko 1:625 tu ale je. | Foto: Thinkstock

Maui - První ze dvou strážců planety Země se dal do práce.

Teleskop systému Posledního varování před dopadem meteoritu (ATLAS), vybudovaný na druhém největším havajském ostrově Maui, funguje, jak má.

Ještě během letošního roku by se k němu měl připojit druhý vesmírný dalekohled a ATLAS, sponzorovaný americkým Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA), by měl začít plnit svou funkci na sto procent.

"Shromažďuje užitečné snímky přesně podle plánu. Potřebujeme ještě menší úpravy nastavení, protože všechny systémy teprve dolaďujeme, nicméně zařízení na Haleakale už vyhodnocuje záznamy," píše se na stránkách projektu, za nímž stojí experti havajské univerzity.

Praha by dostala týden

Pro obyvatele Země to znamená, že se o blížící se katastrofě dozvědí s předstihem, a lidé v ohrožení tak dostanou čas na útěk. Byť ho nebudou mít mnoho.

V případě, že se bude k Zemi řítit vesmírné těleso o hmotnosti 30 kilotun, jež by vyhladilo menší město, varuje ATLAS tamní obyvatele před hrozícím nebezpečím den předem. V případě asteroidu o hmotnosti 5 megatun, jenž by mohl z mapy světa vymazat Prahu, přijde varování s týdenním předstihem.

Kdyby se ocitl v ohrožení celý okres (100 a víc megatun), dozvědí se o tom lidé minimálně tři týdny předem.

Druhý teleskop, který bude umístěn 64 kilometrů od prvního dalekohledu na havajském vulkánu Mauna Loa, by měl snímkování oblohy ještě během letoška zpřesnit a zrychlit.

A pokud budou jednání úspěšná, mohl by se brzy přidat ještě třetí teleskop. Tento týden by měli o jeho případném vybudování na konferenci v Honolulu jednat experti NASA s představiteli Jižní Afriky.

Čeljabinské varování

Organizací, které sledují oblohu a hlídají, zda naším směrem něco nebezpečného neletí, je už ve světě celá řada.

Až doposud byl ale problém v tom, aby si astronomové hrozícího nebezpečí všimli včas. Například o Čeljabinském meteoritu nikdo nevěděl do poslední chvíle.

Planetka přitom v únoru roku 2013 explodovala v atmosféře nad Ruskem a zasypala okolí města Čeljabinsk sprchou rozžhavených projektilů, z nichž některé byly těžší než 500 kilogramů.

A astronomové se shodují, že není otázka zda, ale spíš kdy se s naší planetou další vesmírné těleso srazí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy