Země dostala strážce. O dopadu meteoritu se dozvíme včas

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 8. 2015 20:51
O vesmírném tělesu, které by dokázalo z mapy vymazat například Prahu, dokáže systém teleskopů varovat s třítýdenním předstihem.
Takhle to prý nedopadne. Riziko 1:625 tu ale je.
Takhle to prý nedopadne. Riziko 1:625 tu ale je. | Foto: Thinkstock

Maui - První ze dvou strážců planety Země se dal do práce.

Teleskop systému Posledního varování před dopadem meteoritu (ATLAS), vybudovaný na druhém největším havajském ostrově Maui, funguje, jak má.

Ještě během letošního roku by se k němu měl připojit druhý vesmírný dalekohled a ATLAS, sponzorovaný americkým Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA), by měl začít plnit svou funkci na sto procent.

"Shromažďuje užitečné snímky přesně podle plánu. Potřebujeme ještě menší úpravy nastavení, protože všechny systémy teprve dolaďujeme, nicméně zařízení na Haleakale už vyhodnocuje záznamy," píše se na stránkách projektu, za nímž stojí experti havajské univerzity.

Praha by dostala týden

Pro obyvatele Země to znamená, že se o blížící se katastrofě dozvědí s předstihem, a lidé v ohrožení tak dostanou čas na útěk. Byť ho nebudou mít mnoho.

V případě, že se bude k Zemi řítit vesmírné těleso o hmotnosti 30 kilotun, jež by vyhladilo menší město, varuje ATLAS tamní obyvatele před hrozícím nebezpečím den předem. V případě asteroidu o hmotnosti 5 megatun, jenž by mohl z mapy světa vymazat Prahu, přijde varování s týdenním předstihem.

Kdyby se ocitl v ohrožení celý okres (100 a víc megatun), dozvědí se o tom lidé minimálně tři týdny předem.

Druhý teleskop, který bude umístěn 64 kilometrů od prvního dalekohledu na havajském vulkánu Mauna Loa, by měl snímkování oblohy ještě během letoška zpřesnit a zrychlit.

A pokud budou jednání úspěšná, mohl by se brzy přidat ještě třetí teleskop. Tento týden by měli o jeho případném vybudování na konferenci v Honolulu jednat experti NASA s představiteli Jižní Afriky.

Čeljabinské varování

Organizací, které sledují oblohu a hlídají, zda naším směrem něco nebezpečného neletí, je už ve světě celá řada.

Až doposud byl ale problém v tom, aby si astronomové hrozícího nebezpečí všimli včas. Například o Čeljabinském meteoritu nikdo nevěděl do poslední chvíle.

Planetka přitom v únoru roku 2013 explodovala v atmosféře nad Ruskem a zasypala okolí města Čeljabinsk sprchou rozžhavených projektilů, z nichž některé byly těžší než 500 kilogramů.

A astronomové se shodují, že není otázka zda, ale spíš kdy se s naší planetou další vesmírné těleso srazí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vicepremiér Hamáček zkolaboval, v péči lékařů ale není. Řekl to Blesku. Kvůli indispozici nebude odpoledne ve sněmovně, večer chce dorazit na grémium

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Zeman navrhl místo v radě Ústavu pro studium totalitních režimů historika Šustka

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na post dlouhodobě neobsazeného člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) historika Vojtěcha Šustka. Na Twitteru to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti o navrhovaném historikovi neuvedl. Šustek pracuje jako archivář Archivu hlavního města Prahy v oddělení fondů státních orgánů.

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva sněmovna a jednoho prezident.

Od ledna 2017 je v radě neobsazeno místo po zesnulé Naděždě Kavalírové, která byla dlouholetou předsedkyní Konfederace politických vězňů. Prezident Zeman dosud za ni nenabídl Senátu náhradu, kterou by horní komora akceptovala.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy