MERS zabil už devět lidí, prezidentka Koreje nepoletí do USA

ČTK ČTK
10. 6. 2015 6:53
Jihokorejské úřady kvůli smrtící infekci uzavřely více než 2400 škol a v karanténě je nyní téměř 3500 lidí.
Kontrola teploty pasažérů letadla, které dorazilo z Jižní Korey do Hongkongu.
Kontrola teploty pasažérů letadla, které dorazilo z Jižní Korey do Hongkongu. | Foto: Reuters

Soul - Počet obětí koronaviru MERS v Jižní Koreji se ve středu rozrostl o dvě a celkově na něj v této zemi zemřelo už devět lidí. Korejské ministerstvo zdravotnictví také sdělilo, že se objevilo 13 nových případů nákazy, a celkový počet infikovaných lidí se tak zvýšil na 108.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje kvůli krizi odložila návštěvu Spojených států plánovanou na příští týden.

Všichni, kdo na MERS zemřeli, trpěli před pozitivním testováním na virus těžkými chorobami, dva poslední mrtví se léčili na rakovinu. Všech 13 nových případů infekce má původ v nemocnicích, uvedlo ministerstvo. Jihokorejské úřady kvůli MERS uzavřely více než 2400 škol a v karanténě je nyní téměř 3500 lidí, sdělil úřad podle agentury Reuters.

Prezidentský úřad ve středu oznámil, že Pak Kun-hje se v příštích dnech chce plně zaměřit na řízení snah o zastavení nákazy. Ruší tak návštěvu Washingtonu plánovanou na úterý 16. června, kdy ji měl v Bílém domě přijmout americký prezident Barack Obama. Úřad uvedl, že příští týden bude pro zvládnutí krize "přelomový".

Chorobu zavlekl podnikatel

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba objevila poprvé v roce 2012. Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu a poté navštívil několik nemocnic, aniž se vědělo, že má MERS. Lékařům trvalo několik dní, než se jim u něj podařilo určit správnou diagnózu.

V úterý zahájila Světová zdravotnická organizace (WHO) v Jižní Koreji misi, jejímž cílem je analyzovat průběh nákazy a zhodnotit reakci tamních úřadů na ni. Organizace zatím nevydala doporučení ohledně omezení cest do země nebo obchodu s ní.

Některé asijské státy už ale cestovaní do Jižní Koreje nedoporučily nebo posílily kontroly cestujících přicházejících z této země. Dvě největší tchajwanské letecké společnosti dočasně omezily počet letů do Jižní Koreje o téměř polovinu.

Podle expertů bude klíčových příštích několik dní. V nich se ukáže, zda opožděné kroky úřadů epidemii zastavily, uvedla agentura AP. Jihokorejské úřady byly kritizovány za pomalou reakci na šíření nákazy v prvních dnech.

Nejvíc obětí v Saúdské Arábii

Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich 448. Nejvíce obětí zaznamenala Saúdská Arábie.

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle WHO podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS.

Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy