Lékař s MERS ignoroval karanténu, mohl nakazit stovky lidí

ČTK ČTK
5. 6. 2015 11:41
Jihokorejské úřady kvůli koronaviru preventivně uzavřely přes tisícovku škol. V karanténě je nyní podle agentury Reuters více než 3000 lidí.
Žena, u níž se objevily příznaky koronaviru MERS, v karanténní zóně nemocnice v Soulu.
Žena, u níž se objevily příznaky koronaviru MERS, v karanténní zóně nemocnice v Soulu. | Foto: Reuters

Soul - V Jižní Koreji se stále více šíří panika v souvislosti s nákazou nebezpečným koronavirem MERS.

Nové znepokojení vyvolala zpráva, že infikovaný lékař neuposlechl karanténní nařízení a zúčastnil se mítinku, který navštívilo více než 1500 lidí.

Na MERS již v zemi zemřeli čtyři lidé a 41 dalších se nemocí nakazilo.

Foto: Reuters

Přes 1000 zavřených škol

Lékaři, kteří se starají o pacienty infikované MERS, jsou nákazou silně ohroženi. Jeden z lékařů, který ošetřoval infikovaného pacienta, se následně 30. května zúčastnil mítinku společně s dalšími 1565 lidmi.

U lékaře se objevily příznaky nemoci a testy u něj potvrdily přítomnost nebezpečného viru v těle. Lidé, s nimiž se setkal, byli vyzváni k dobrovolné karanténě. Lékař totiž mohl nemoc nekontrolovaně roznést.

Jihokorejské úřady již preventivně uzavřely přes tisícovku škol. V karanténě je nyní podle agentury Reuters více než 3000 lidí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že do Jižní Koreje vyšle svůj tým, aby situaci na místě zhodnotil a rozhodl o případných opatřeních. Zatím WHO nedala Jižní Koreji v souvislosti s MERS žádné doporučení týkající se kupříkladu cestovních omezení. Tisíce lidí nicméně samy ruší plánované výlety na jih Korejského poloostrova.

Neexistuje žádná vakcína

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba objevila poprvé v roce 2012. Do Jižní Koreje nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů po návštěvě blízkovýchodních zemí.

Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1100 lidí a více než 440 jich zemřelo, převážně v Saúdské Arábii.

Infekce je zapříčiněna koronavirem ze stejného kmene, jako je virus, který způsobuje onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. MERS má podle WHO podstatně větší úmrtnost, naopak se ale podstatně pomaleji šíří.

Na rozdíl od SARS patří k symptomům MERS kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy