"Žádná jiná kniha letos neměla takový prudký nástup," uvedla Ulrike Altigová, šéfka Media Control.
Kniha Svoboda, Paměti 1954-2021, kterou exkancléřka sepsala spolu se svou dlouholetou spolupracovnicí Beate Baumannovou, vyšla minulé úterý. Na více než 700 stranách v ní Merkelová líčí své dětství, dospívání v totalitní Německé demokratické republice (NDR) a politickou kariéru ve spolkové republice, která ji dovedla až do křesla kancléřky. Německou vládu řídila 16 let, v letech 2005 až 2021, během kterých se musela vyrovnávat s finanční a dluhovou krizí, migrační krizí, pandemií covidu-19 i s konfliktem na Ukrajině.
Na několika stranách se Merkelová zmiňuje také o Československu a Česku, především v souvislosti s pražským jarem, svými studijními pobyty v Praze v 80. letech minulého století či při vzpomínání na jednání o americkém plánu na umístění radarové základny v Brdech. Kniha vyšla minulý týden i v českém překladu.
Nejčastěji jsou z pamětí citované pasáže popisující kancléřčina setkání s vrcholnými politiky, především s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a bývalým a budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle německých médií ale kniha žádné velké odhalení nepřináší. Memoáry neobsahují ani velkou dávku sebekritiky. V Německu se přitom po vydání knihy opět rozhořela debata o německé politice vůči Rusku, kterou z velké části utvářela právě Merkelová a kterou mnozí považují za chybnou.
Poté, co bývalá kancléřka představila svou knihu v Německu, vyrazila na propagační turné do Spojených států, kde tento týden debatovala nad knihou s bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou. Turné ale musela přerušit, protože tento čtvrtek bude vypovídat ve vyšetřovacím výboru německého Spolkového sněmu ke stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu v srpnu 2021, tedy těsně před koncem jejího mandátu.