Praha - Angela Merkelová bude pravděpodobně dál německou kancléřkou, ale její moc ve vlastní straně slábne.
A pokud dojde na předčasné volby, hned čtyři strany se budou přetahovat o konzervativní voliče. Merkelové křesťanští demokraté (CDU), jejich sesterská bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU), svobodní demokraté (FDP) a také krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD).
V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká Roland Freudenstein, německý analytik Centra evropských studií Wilfrieda Martense. Podle něj lze označil konec rozhovorů o takzvané jamajské koalici za politickou krizi.
Freudenstein přijel do Prahy na konferenci HOMEAFFAIRS 2017, kterou pořádal think-tank Evropské hodnoty.
A.cz: Německo se ocitlo trochu nečekaně v politické krizi. Překvapilo i vás, že rozhovory o tzv. jamajské koalici zkrachovaly?
Roland Freudenstein: Všichni jsou chytřejší, až když něco dopadne nebo nedopadne. Rozhodně ale mnoho lidí očekávalo, že to takto skončí. Já osobně jsem tušil, že dohoda křesťanských demokratů, CSU, Zelených a svobodných demokratů není hotovou věcí a že rozhovory budou složité.
Stačí jen to, že se snažily dohodnout čtyři politické strany, které reprezentují velmi odlišné části německé společnosti.
Zda byly blízko k dohodě, to se možná nikdy s určitostí nedozvíme. Různí lidé to podávají a budou podávat různě.
Faktem je, že strana svobodných demokratů (FDP) odešla z jednání, protože její vedení mělo pocit, že se rýsující vládní program příliš vzdaluje jejich představám.
FDP byla ve vládě s křesťanskými demokraty mezi roky 2009 až 2013. Vzdala se mnoha svých priorit v zájmu koalice. V dalších volbách se ani nedostala do Bundestagu a tato zkušenost je pro ni traumatem.
Takže si řekla, že než vládnout špatně, to je lepší nevládnout vůbec. A trvá na svých programových prioritách, než aby riskovala další volební katastrofu.
Je možné, že svobodní demokraté se snaží přes tvrdší postoj vůči imigraci lovit voliče krajně pravicové Alternativy pro Německo, která se vymezuje vůči migrantům a islámu?
Je to jedno z možných vysvětlení. Jsou velmi radikálně proti tomu, aby někteří uprchlíci mohli do Německa vzít i své příbuzné v rámci spojování rodin. Radikálnější než (bavorská) CSU, která byla původně označována za nejextrémnější stranu koaličních rozhovorů ve smyslu omezování imigrace.
Takže vysvětlení, že se FDP snaží přebírat i hlasy Alternativy pro Německo, je namístě.
Ostatně i v rámci CDU jsou hlasy, že kurz vytyčený Angelou Merkelovou se má změnit a strana by se měla posunout více doprava. Takže pokud se svobodní demokraté snaží oslovit nové voliče, nejde jen o sympatizanty Alternativy pro Německo, ale také křesťanských demokratů.
Konec merkelismu?
V německých médiích se objevují hlasy, že neúspěch koaličních rozhovorů je signálem konce éry Angely Merkelové. Týdeník Der Spiegel zveřejnil analýzu s titulkem "Konec merkelismu". Blíží se konec Merkelové jako kancléřky a předsedkyně CDU?
Konec merkelismu by nastal tak jako tak. Ne náhle, nastává postupně.
Někteří lidé prorokovali politický konec Angely Merkelové už v roce 2015, v čase uprchlické krize. Ačkoliv tehdy s jejím rozhodnutím nechat otevřené hranice uprchlíkům z humanitárních důvodů mnozí Němci souhlasili, to je třeba připomenout.
Jenže tohle byl právě případ, který by někteří merkelismem nazvali. Je to praxe kancléřky přijímat rozhodnutí bez předchozího konsenzu a její přesun CDU k politickému středu, který znamená téměř zánik politické identity této strany. Je to tendence Merkelové oznamovat určité kroky bez toho, aby zdůvodnila, proč je činí.
Tento styl politiky neskončí přes noc. Potrvá ještě možná několik let a nelze říci, že to je dobře, nebo špatně.
Často je slyšet názor, že za Merkelovou není v CDU náhrada. Ve straně ale přece jsou někteří politici, se kterými se počítá: ministryně obrany Ursula von der Leyenová, ministr vnitra Thomas De Maiziere, ministr při úřadu kancléřky Peter Altmeier, poslanec Bundestagu Volker Kauder…
Musím se trochu usmívat, když říkáte tato jména.
Každý, kdo dosáhl určitých úspěchů v domácí a zahraniční politice, vypadá svým způsobem nenahraditelný. Dokud ho skutečně někdo nenahradí. Když Merkelová kdysi nahradila ve vedení CDU Helmuta Kohla, skoro nikdo nevěřil, že by mohla dosáhnout jeho formátu.
Ale garantuji vám, že nikdo z těch, které jste jmenoval, nástupcem Merkelové nebude a nejspíš nebude do předsednické funkce ani navržen. Nechci zabíhat do detailů, ale všichni z nich narazí na silnou opozici v rámci různých křídel a frakcí CDU.
Navíc je už pryč doba, kdy Merkelová mohla na někoho ukázat a říci: Tento člověk se stane mým nástupcem. Teď už to udělat nemůže, takovou moc už ve straně nemá. Přestože patrně bude další čtyři roky německou kancléřkou.
Krajní pravice nemusí posílit
Pokud přece jen budou předčasné volby, nevydělá na nich nejvíce Alternativa pro Německo?
Volby možná na jaře budou, je to možné. Po kolapsu koaličních rozhovorů se zatím objevily dva průzkumy. Ukázaly, že strana svobodných demokratů mírně posiluje, o jeden až dva procentní body. Naopak CDU mírně ztrácí. To je asi něco, co kancléřka nečekala.
Co se týká Alternativy pro Německo, tak se její odpůrci obávají, že v dalších volbách by mohla získat nové hlasy. Že volby budou triumfem nacionalismu a populismu.
Podle mě bude hodně záležet na tom, zda se FDP naopak podaří oslovit některé voliče Alternativy pro Německo.