Rozdělování uprchlíků není dořešené, tvrdí německá kancléřka Merkelová. EU musí podle ní zrychlit

ČTK ČTK
28. 1. 2017 14:54
Všechny členské státy EU by měly být více solidární při přerozdělování uprchlíků. Pomohlo by to lépe zvládat migraci, myslí si německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní k tomu ale v brzké době zřejmě nedojde. O tématu bude počátkem února jednat s představiteli členských zemí Evropské unie na Maltě.
Angela Merkelová. Ilustrační foto.
Angela Merkelová. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová pochybuje, že v brzké době uspěje snaha o spravedlivější rozdělení uprchlíků v Evropské unii.

O tomto tématu bude 3. února na Maltě jednat s představiteli ostatních členských zemí EU. Unie by si podle ní vylepšila svůj pošramocený obraz, kdyby se soustředila na podstatné věci, zrychlila rozhodování a změnila prezentaci navenek. Merkelová to řekla ve videu, jenž se dnes objevilo na webu kancléřství.

Není důvod k optimismu

"Já bych nešířila příliš mnoho optimismu," uvedla Merkelová. "Ale musíme už trvat na tom, aby každý při rozdělování převzal díl solidarity," dodala.

Podle Merkelové musí být každý stát připraven podílet se na všech aspektech zvládání migrace. "Jak to přesně může vypadat, nemohu v této fázi ještě říci. Téma tedy není ještě vyřešeno," doplnila.

V pátek 3. února se na Maltě k migraci uskuteční neformální summit šéfů států a vlád členských zemí EU.

"Chceme přirozeně zastavit nelegální přistěhovalectví a věříme, že to je účelné i pro migranty, neboť loni se jich přes 4000 utopilo ve Středozemním moři, většina na cestě z Libye do Itálie," prohlásila Merkelová s tím, že dohodu o vracení migrantů do Libye bude možné dojednat, až se v severoafrické zemi zlepší politická situace.

Domluveno, ale nesplněno

Dobrá vnější komunikace EU musí podle Merkelové zahrnovat informace o tom, zda členské státy dodržely a realizovaly to, na čem se usnesly. "Věřím, že to je důležité, neboť občanky a občané mají dojem, že jsme už řadu věcí vyjednali, ale mnohé z toho nebylo prosazeno," poznamenala kancléřka, která bude v zářijových parlamentních volbách znovu usilovat o křeslo předsedkyně vlády.

Merkelovou dnes jako přímou kandidátku Křesťanskodemokratické unie (CDU) podpořila 96 procenty hlasů členská základna strany v severoněmecké spolkové zemi Meklenbursko - Přední Pomořansko.

 

Právě se děje

Další zprávy