* Aktualizovali jsme výsledky voleb * Podoba regionální vlády je zatím nejasná * Rýsují se dvě možnosti: koalice CDU/SPD nebo SPD/Zelení/Levice
Düsseldorf - Volby v největší spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku dopadly přesně tak, jak se kancléřka Angela Merkelová obávala.
Stranám vládní koalice se nepodařilo získat v zemském sněmu většinu a nebudou schopny sestavit místní vládu. To bude mít za následek, že ztratí většinu křesel ve Spolkové radě, která plní roli horní komory federálního parlamentu v Berlíně.
Dosavadní výsledky přisuzují podle agentury Reuters Deutschland CDU kancléřky Merkelové 34,6 procenta hlasů, což je nejhorší výsledek strany v historii. Opoziční SPD - ač se chvílemi zdálo, že zvítězí - získala 34,5 procenta hlasů.
Složení příští regionální vlády tak zůstává nejasné. Dvě nejsilnější strany CDU a SPD mají nyní nově stejné zastoupení v zemském sněmu: každá obsadí 67 křesel. Zelení získají 23 křesel, FDP - dosavadní koaliční partner křesťanských demokratů - získá 13 křesel, Levice může počítat s 11 mandáty.
Podle serveru Zeit Online se pro sestavení regionální vlády rýsují jen dvě možnosti: velká koalice, nebo vláda tvořená sociální demokracií, zelenými a postkomunistickou Levicí.
Vláda bude muset spoléhat na opozici
Ztráta v Severním Porýní-Vestfálsku znamená, že se koaliční vláda Merkelové bude muset ve Spolkové radě spolehnout na pomoc opozice. Bez ní už své návrhy neprosadí.
V ohrožení mohou být především slibované snížení daní a reformy zdravotnictví, které Merkelová odkládala, aby negativně neovlivnila výsledky voleb. Kvůli volbám se posunulo též rozhodnutí o prodloužení životnosti jaderných zařízení.
Kdo za to může?
Křesťanští demokraté se začínají ptát, kdo za volební debakl může, a hovoří také o nutné změně ve směřování spolkové vlády. Christian Wulff, předseda zemské vlády v Dolním Sasku, požaduje podle serveru Spiegel.de "důkladnou analýzu volebních výsledků".
Na plánovanou daňovou reformu zase zaútočil křesťanskodemokratický předseda zemské vlády v Severním Porýní-Vestfálsku Peter Müller: "S ohledem na volební výsledek musíme už debatu o snižování daní ukončit. Předpokládám, že nyní to musí být jasné i FDP," okomentoval snahy koaličního partnera křesťanských demokratů ve spolkové vládě.
Volební kampaň proběhla ve stínu velkého záchranného balíčku pro Řecko, které se potýká s finanční krizí. Spolkový sněm jej schválil v pátek. Oponenti kancléřku Merkelovou nicméně nařkli z toho, že se dlouho snažila rozhodnutí o záchranném balíčku oddálit až za volby.
Hospodaření některých měst Severního Porýní-Vestfálska, které je nejlidnatější zemí Spolkové republiky, je přitom na pokraji bankrotu.