Merkelová přesvědčovala Čínu, aby investovala do EU

Radim Klekner Radim Klekner
2. 2. 2012 17:15
Peking je ochoten podílet se na pomoci euru, konkrétní příslib ale nedal
Německá kancléřka přemlouvala premiéra Wen Ťiaa-paa, aby přispěl na pomoc eurozóně.
Německá kancléřka přemlouvala premiéra Wen Ťiaa-paa, aby přispěl na pomoc eurozóně. | Foto: Reuters

Peking - Evropská unie by uvítala, pokud by se na pomoci euru, stiženému dluhovou krizí, podílely vedle nejsilnějších unijních ekonomik také USA, Japonsko, Rusko a Čína.

V Pekingu se proto ve čtvrtek pokoušela německá kancléřka Angela Merkelová přesvědčit čínského premiéra Wena Ťia-paa, aby jeho vláda investovala do záchranných fondů EU, vytvořených s cílem oddlužit nejhůře postižené země Unie, a euro tak stabilizovat.

"V souladu s tím, jak Čína hospodářsky posiluje, by také měla převzít více odpovědnosti i na mezinárodní úrovni," zdůraznila Merkelová. 

Wen sice nic konkrétního neslíbil, přesto ale naznačil, že by Peking mohl část svých devizových rezerv použít na nákup evropských státních dluhopisů.

"Čína zvažuje navýšit svoji účast při řešení dluhové krize v Evropě pomocí EFSF (Evropský fond finanční stability) a ESM (Evropský stabilizační mechanismus)," citovala Wena agentura Reuters.

EFSF, vytvořený předloni, má skončit v příštím roce a podle všeho se spojí právě s ESM, do nějž by mělo postupně připlynout na tři čtvrtě bilionu eur.

Čínský premiér na druhé straně neupřesnil, zda bude jeho země ochotna vyslyšet výzvu Mezinárodního měnového fondu a přispět do pětisetmiliardového balíku, který chce MMF dát dohromady na pomoc eurozóně.

Své problémy si musíte vyřešit sami

ESM má začít fungovat letos v červnu, o rok dříve, než bylo původně plánováno. Počítá se s ním jako se záchranným polštářem pro případ, že by do dluhové spirály bylo po Řecku a Portugalsku zataženo také Španělsko či Itálie.

Čínská ekonomika roste již řadu let téměř desetiprocentním tempem.
Čínská ekonomika roste již řadu let téměř desetiprocentním tempem. | Foto: Reuters

Peking je ochoten investovat do EU miliardové částky, unii ale dává zároveň najevo, že si své problémy musí v prvé řadě vyřešit sama.

Čína na rozdíl od Evropy a USA vykazuje po dlouhá léta hospodářský růst mezi devíti a deseti procenty HDP. EU může naopak letos sklouznout opětovně do recese. Hodně bude záležet právě na Německu, jehož ekonomika by měla podle odhadů expertů růst o 0,5-0,7 procenta.

Obchodní výměna mezi Čínou a Unií dosáhla loni rekordního objemu 140 miliard eur, přebytek je ovšem jednoznačně na straně Pekingu.

Čína v posledních letech mohutně nakupovala valuty a má dnes v tomto ohledu největší rezervy na světě. Čtvrtinu z celkové částky 3,2 bilionu dolarů představují cenné papíry denominované v eurech. 

 

Právě se děje

Další zprávy