"Pokračovala diskuze o situaci na hranicích Běloruska se zeměmi Evropské unie. Potvrzena byla důležitost včasného urovnání vzniklé akutní migrační krize - v souladu s mezinárodními humanitárními standardy," citovala z vyjádření Kremlu agentura TASS. Podle ruského prezidenta to znamená obnovu kontaktů mezi unijními státy a Běloruskem.
"Kancléřka zdůraznila, že za situaci může běloruský režim, který využívá bezbranné lidi v hybridnímu útoku na Evropskou unii," sdělil vzápětí mluvčí šéfky německé vlády Steffen Seibert.
Evropské země zatím odmítají jakoukoli diskusi s Minskem, přestože mezinárodní společenství je migrační krizí stále více znepokojeno, poznamenala agentura AFP. Evropské země po loňských prezidentských volbách, které považují za zmanipulované, neuznávají autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka jako hlavu státu, připomněla agentura DPA.
Evropská unie mezitím připravuje nový balíček sankcí proti běloruskému režimu. Lukašenko dnes pohrozil, že na postihy by Minsk mohl zareagovat přerušením tranzitu ruského plynu a zablokováním přepravy zboží přes své území.
Merkelová Putina vyzvala, aby konal
Merkelová situaci na hranicích s Putinem telefonicky probírala už ve středu. Podle německé vlády prezidenta tehdy vyzvala, aby využil svého vlivu a "konal" proti zneužívání běženců ze strany svého běloruského spojence. Komuniké ruské strany podle agentury AP uvedlo, že oba lídři se dohodli "pokračovat v konverzaci" na toto téma.
Migrační krize na hranicích Běloruska s Polskem, Litvou a Lotyšskem se vyhrotila na začátku tohoto týdne. Do oblasti bělorusko-polských hranic v krátkém čase dorazily z Minsku tisíce migrantů, zejména z Blízkého východu, kde se tam utábořili a mnozí z nich se od té doby pokoušejí dostat do EU. Polsko a další země EU dlouhodobě viní Minsk z toho, že migranty k hranicím dováží a mstí se tak za sankce, které unie uvalila na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv. Minsk podobná obvinění odmítá.
Lídři Německa a Ruska podle Kremlu rovněž hovořili o situaci na východě Ukrajiny. Putin si podle agentury Reuters Merkelové stěžoval na "provokativní" akce Spojených států a NATO v oblasti Černého moře. Obvinil dále Kyjev ze stále důraznějšího chování, včetně používání bezpilotních letounů na východě země, kde ukrajinské vládní jednotky bojují s proruskými separatisty.
Moskva ve čtvrtek oznámila, že vyslala stíhací letoun k britskému špionážnímu letadlu operujícímu poblíž černomořského poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Britský letoun poté změnil kurz. Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že je to součást zvýšené vojenské aktivity USA a jejich spojenců v regionu. Putin označil při hovoru s Merkelovou počínání Západu v této oblasti za destabilizují, nebezpečné a provokativní, uvedl Kreml. Kancléřka podle svého mluvčího prezidenta vyzvala, aby pomohl implementovat takzvané minské dohody, jejichž cílem je najít mírové řešeni konfliktu na Ukrajině.
Kreml v dřívějším prohlášení připisoval vinu za současné dění Evropské unii, která se prý "zříká ideálů humanismu" a snaží se "udusit" Bělorusko plány na částečné uzavření hranice.