Merapi soptí, prchlo už 20 tisíc lidí

Roman Staněk
4. 5. 2006 13:15
Jogjakarta - Přes 20 tisíc lidí už bylo evakuováno z blízkosti sopky Merapi, z níž se valí žhavá láva. Experti varují před explozí. Uvnitř: GRAFIKA
Motoristé ve vesnici Bebeng nedaleko starověkého města Jogjakarta pozorují aktivitu sopky Merapi.
Motoristé ve vesnici Bebeng nedaleko starověkého města Jogjakarta pozorují aktivitu sopky Merapi. | Foto: ČTK/AP

I přesto, že systematická evakuace lidí v některých částech ostrova Jáva pokračuje několik dní, mnozí obyvatelé stále odmítají opustit svá obydlí.

Žhavá láva se na svazích sopky objevila dnes ve dvě hodiny ráno místního času a rozlila se do vzdálenosti 200 metrů, cituje agentura AP ředitele Subandriya, šéfa monitorovacího střediska sopky Merapi v Jogjakartě, která leží asi 30 kilometrů od vulkánu.

"Sopka prokazuje mnohem větší aktivitu než doposud," řekl vulkanolog Subandriyo, který stejně jako řada Indonésanů používá jen jedno jméno.

Foto: Tomáš Daněk

"Kdo nakrmí krávy?"

Záchranářům pověřeným evakuací obyvatel asistovala policie a vojenské složky. Mnoho vesničanů však odmítlo odejít, protože se obávají, že jejich obydlí a vesnice budou zabaveny, aby uvolnily místo pro budování nového národního parku, uvádí deník Jakarta Post.

"Všichni ví, že místní vesnice jsou zahrnuty do rozvojového plánu parku. Jestli odejdeme, stavitelé prohlásí, že už tady nebydlíme. Jestli potom vláda tuto oblast uzavře kvůli rozšíření parku, co budeme dělat?" cituje deník Jakarta Post obyvatele Marijana, který je pro místní známý jako duchovní ochránce hory Merapi.

Jiní lidé zase odmítají odejít proto, aby uživili své rodiny: "Když odejdu, kdo nakrmí mé krávy? Když zemřou, kdo mi dá peníze na nové?" ptá se Trisno Wiyono.

Trisno tvrdí, že život nebo smrt závisí na bohu. "Jestli nastal čas, abych byl zabit výbuchem sopky, byl bych zasažen kdekoliv," tvrdí reportérovi Jakarta Post.

Foto: Reuters

V Kruhu ohňů

Merapi je jeden z nejméně 129 aktivních vulkánů v Indonésii a je součástí tzv. "Kruhu ohně", jak se říká sérii tektonických zlomů, vedoucí ze západní polokoule skrze Japonsko a jihovýchodní Asii.

Naposledy se 2968 metrů vysoký vulkán ozval v roce 1994, kdy vypustil mrak plynu, který upálil na 60 lidí. Když sopka explodovala v roce 1930, zemřelo podle údajů agentury AP až 1300 lidí.

Sopka momentálně zůstává ve fázi "tři", tedy na druhé nejnebezpečnější úrovni čtyřstupňového žebříčku vulkanické aktivity.

 

Právě se děje

Další zprávy