Indonéské teroristy financuje Al-Káida

Red Zah, ČTK
28. 2. 2006 12:50
Jakarta - Teroristická síť Al-Káida pomáhala financovat všechny sebevražedné atentáty, které byly za uplynulé čtyři roky spáchány v Indonésii.

Uvedly to dnes místní úřady, podle nichž to svědčí o úzké spolupráci mezi Al-Káidou a regionální extremistickou organizací Jemaah Islamiyah (JI), která je z útoků obviňována.

Peníze pocházeí od Al-Káidy

Peníze na útoky, k nimž v této nejlidnatější muslimské zemi světa dochází od roku 2002 každoročně, byly dodávány prostřednictvím poslů vůdcům JI, řekl na okraj mezinárodní konference o boji proti terorismu plukovník Petrus Reinhard Golose z indonéských protiteroristických jednotek.

"Pocházely od šéfa Al-Káidy," sdělil Golose, který odmítl upřesnit, zda má na mysli přímo Usámu bin Ládina.

Terčem většinou turisté

JI se přisuzují atentáty na noční kluby na ostrově Bali, které v roce 2002 připravily o život 202 lidí, většinou australských turistů, dále útoky v metropoli Jakartě z let 2003 a 2004, jež si dohromady vyžádaly 21 mrtvých, a série tří sebevražedných atentátů na restaurace na Bali z loňského října, při nichž zahynulo více než 20 osob.

Golose nesdělil, z jaké země finance pocházely, předávány byly však prý přes Thajsko a Malajsii.

"Pro první pumový útok na Bali bylo posláno 30 000 dolarů. A pro bombový útok na hotel Marriott v Jakartě v roce 2003 to byly desítky tisíc dolarů," dodal s tím, že prostředky, které po těchto násilných akcích zbyly, byly použity na atentát na australské velvyslanectví v Jakartě v roce 2004.
 
Podle Goloseho se několik zástupců Jemaah Islamiyah sešlo v Afghánistánu přímo s bin Ládinem a před provedením útoků s ním podepsalo blíže neupřesněné dohody.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy