Indonéské teroristy financuje Al-Káida

Red Zah, ČTK
28. 2. 2006 12:50
Jakarta - Teroristická síť Al-Káida pomáhala financovat všechny sebevražedné atentáty, které byly za uplynulé čtyři roky spáchány v Indonésii.

Uvedly to dnes místní úřady, podle nichž to svědčí o úzké spolupráci mezi Al-Káidou a regionální extremistickou organizací Jemaah Islamiyah (JI), která je z útoků obviňována.

Peníze pocházeí od Al-Káidy

Peníze na útoky, k nimž v této nejlidnatější muslimské zemi světa dochází od roku 2002 každoročně, byly dodávány prostřednictvím poslů vůdcům JI, řekl na okraj mezinárodní konference o boji proti terorismu plukovník Petrus Reinhard Golose z indonéských protiteroristických jednotek.

"Pocházely od šéfa Al-Káidy," sdělil Golose, který odmítl upřesnit, zda má na mysli přímo Usámu bin Ládina.

Terčem většinou turisté

JI se přisuzují atentáty na noční kluby na ostrově Bali, které v roce 2002 připravily o život 202 lidí, většinou australských turistů, dále útoky v metropoli Jakartě z let 2003 a 2004, jež si dohromady vyžádaly 21 mrtvých, a série tří sebevražedných atentátů na restaurace na Bali z loňského října, při nichž zahynulo více než 20 osob.

Golose nesdělil, z jaké země finance pocházely, předávány byly však prý přes Thajsko a Malajsii.

"Pro první pumový útok na Bali bylo posláno 30 000 dolarů. A pro bombový útok na hotel Marriott v Jakartě v roce 2003 to byly desítky tisíc dolarů," dodal s tím, že prostředky, které po těchto násilných akcích zbyly, byly použity na atentát na australské velvyslanectví v Jakartě v roce 2004.
 
Podle Goloseho se několik zástupců Jemaah Islamiyah sešlo v Afghánistánu přímo s bin Ládinem a před provedením útoků s ním podepsalo blíže neupřesněné dohody.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy