Reykjavík - Sopka s příšerným názvem Eyjafjallajökull dokázala loni mnoha Evropanům Island znechutit.
Kouř a prach na jaře držel několik dní letadla nad značnou částí Evropy na zemi, takový chaos a výpadek v letecké dopravě kontinent ještě nezažil.
Některá média - hlavně britská - přinesla v uplynulých dnech zprávu, že to evropský kontinent možná brzy zažije podruhé. Eyjafjallajökull se sice uklidnila, ale podle islandských seismologů je aktivní ostrovní vulkán Bárdarbunga.
Oblast kolem sopky zasáhlo několik drobných zemětřesení.
"Není pochyb o tom, že láva stoupá. Známky o tom jsou jasné," řekl v televizi profesor Islandské univerzity Pall Einarsson.
Islandští odborníci ale dnes obavy poněkud mírnili. Tvrdí, že informace byly nesprávně interpretovány a nelze říci, že by brzy měla nastat nějaká silná erupce.
"Nehrozí bezprostřední nebezpečí velkého výbuchu Bárdarbungy ani jiné sopky na ostrově," stojí v prohlášení Islandského meteorologického úřadu.
"Průměrná četnost erupcí je jedna za čtyři až pět let. Někdy se jich odehraje několik během jedné dekády a pak dlouho nic. Takže v budoucnosti výbuchy určitě budou, ale dnes nemůžeme určit, kdy a kde," řekl geolog Ari Gudmundsson deníku IceNews.
Bárdarbunga je druhou největší sopkou na Islandu, naposledy chrlila lávu v roce 1910. Největší známý výbuch nastal v roce 1477 a byl údajně jedním z nejhorších, co se týká množství lávy, proniklé na povrch.
Sopka se nachází v centrální části ostrova.