Medveděv uctil oběti hladomoru, u pomníku létaly věnce

Martin Novák Martin Novák
18. 5. 2010 12:50
Ruský prezident nečekaně navštívil památníku obětem hladomoru v centru Kyjeva
Medveděv a Janukovyč u památníku obětem hladomoru.
Medveděv a Janukovyč u památníku obětem hladomoru. | Foto: Reuters

Kyjev - Ruský prezident Dmitrij Medveděv se v pondělí během návštěvy Ukrajiny nečekaně zastavil u památníku obětem hladomoru v centru Kyjeva, přestože v jeho programu se s tím původně nepočítalo.

Socha připomíná smrt několika milionů Ukrajinců v důsledku uměle vyvolaného nedostatku potravin Stalinovým režimem v letech 1932 a 1933.

Otázka hodnocení hladomoru rozdělovala Rusko a Ukrajinu v době, kdy ji vedl předchozí prezident Viktor Juščenko.

Medveděv loni nepřijel do Kyjeva na oficiální vzpomínkový akt a prohlásil, že Juščenko tragédii zneužívá pro své politické cíle a podněcuje nepřátelství mezi oběma státy.

Co byl hladomor

Na Ukrajině je považován hladomor za snahu Stalina zlomit odpor Ukrajinců proti kolektivizaci zemědělství a také potlačit jejich národní cítění. Rusko ale tvrdí, že oběťmi represí byli i Rusové a jiné národy tehdejšího Sovětského svazu a nelze hladomor interpretovat jako genocidu proti ukrajinskému národu.

Medveděv a ukrajinský prezident Viktor Janukovyč také položili věnce k památníku neznámého vojína. Za silného deště a prudkého větru ale ukrajinskému prezidentovi věnec, který pověsil na podstavec, spadl na hlavu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

S EU i Ruskem? Spíše to druhé

Ruský prezident během návštěvy ujišťoval, že Moskva chce posílit hospodářskou i politickou spolupráci s Kyjevem. Po pěti letech zhoršených vztahů, kdy Juščenko chtěl Ukrajinu orientovat na Evropskou unii a Severoatlantickou alianci.

"Jsme připraveni Ukrajině pomoci modernizovat ekonomiku," prohlásil Medveděv. Politici podepsali dohodu o vymezení hranic a spolupráci zpravodajských služeb obou zemí.

U hrobu neznámého vojína se spustila průtrž mračen.
U hrobu neznámého vojína se spustila průtrž mračen. | Foto: Reuters

Janukovyč, který v únorových prezidentských volbách porazil Juliji Tymošenkovou, měl v programu spolupráci jak s Evropskou unií, tak s Ruskem. Jeho první zahraniční cesta ve funkci sice vedla do Bruselu, ale poté už se začal více orientovat na Rusko.

Prodloužil pronájem základen v Sevastopolu ruskému vojenskému námořnictvu do roku 2042 a jedná také o těsnějším propojení plynárenských společností v obou zemích. Ruského Gazpromu a ukrajinského Naftogazu.

Rusko nabízí modernizaci sítě ukrajinských plynovodů, přes Ukrajinu proudí do Evropy 80 procent ruského plynu.

Podle zdrojů z Kyjeva ale Janukovyč chce do společných plynárenských projektů zapojit i Evropskou unii, což se Rusům příliš nezamlouvá.


 

 

Právě se děje

Další zprávy