Medúzy donutily elektrárnu zavřít jaderný reaktor

ČTK ČTK
1. 10. 2013 19:09
Tuny medúz ucpaly potrubí, kterým se přivádí mořská voda k turbínám.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Stockholm - Zatímco japonskou jadernou elektrárnu Fukušima poničila předloni přívalová vlna tsunami, reaktor na jihu Švédska ohrožoval v neděli jiný mořský živel: medúzy.

Jaderná elektrárna Oskarshamn na jihovýchodě Švédska kvůli přívalu mořských živočichů vyřadila z provozu jeden z největších jaderných reaktorů na světě. Od medúz jej pracovníci elektrárny vyčistili teprve v úterý.

Tuny medúz ucpaly o víkendu potrubí, kterým se přivádí mořská voda k turbínám elektrárny. Protože jaderné elektrárny potřebují kvůli chlazení přehřátých turbín trvalý přívod velkého množství vody, muselo vedení podniku reaktor uzavřít.

Mluvčí společnosti provozující elektrárnu Anders Osterberg řekl, že podnik po vyčištění reaktoru prováděl kontroly potřebné k jeho opětovnému spuštění. Podle něj jde s výkonem 1400 megawattů o největší varný reaktor na světě, větší než reaktory stejného typu ve Fukušimě.

Nejde o první případ svého druhu. Loni musela jeden reaktor uzavřít kalifornská elektrárna Diablo Canyon, samotný podnik Oskarshamn byl k podobnému kroku nucen kvůli mořským tvorům již v roce 2005.

Biologové přitom upozorňují, že v budoucnosti se "invaze medúz" mohou stát pro jaderné elektrárny zásadnějším problémem. Medúzám, které ucpaly potrubí švédského podniku, totiž vyhovuje prostředí bez ryb, které z moře mizí kvůli intenzivnímu rybolovu.

"Je to jeden z druhů, kterému se velmi daří v extrémních oblastech. Je jim jedno, zda tam rostou řasy, nevadí jim, když je tam málo kyslíku. Ryby jsou pryč a (medúzy) mohou skutečně ovládnout ekosystém," řekla Lene Mollerová ze švédského institutu pro výzkum mořského prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy