Pat trvá. Demokraté odmítli další návrh republikánů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 10. 2013 20:09
Všech 46 demokratických senátorů znovu hlasovalo proti republikánům,
Foto: REUTERS/Kevin Lamarque

Washington - Americký Senát podle očekávání odmítl nový návrh republikánů ve Sněmovně reprezentantů na řešení patu kolem státních výdajů. Republikáni chtěli jednat o provizorním zákonu o státních financích, který by byl vázán na změny ve zdravotnické reformě.

Prezident Barack Obama uvedl, že uzavírání řady vládních úřadů, které je důsledkem celé krize, bylo "zcela zbytečné". Po hlasování v Senátu žádná ze stran nenaznačila, jak bude postupovat dál.

Senát, ve kterém mají převahu Obamovi demokraté, odmítl návrh sněmovny. kterou ovládají republikáni, na zahájení oficiálních jednání o zákonu o rozpočtových výdajích a o změnách v reformě zdravotnictví. Republikáni požadují mezi jiným, aby byla o rok odložena povinnost jednotlivců pořídit si zdravotní pojištění.

Střet kolem výdajového zákona, který měl být schválen do začátku nového fiskálního roku, vedl k uzavírání státních úřadů. Zatím se týká "zbytných" funkcí státu.

Všech 54 demokratických senátorů opět hlasovalo pro odstranění dodatků o zdravotní reformě připojených k výdajovému zákonu. Všech 46 republikánů bylo proti.

Obama důrazně odmítl ustoupit a dělat jakékoli změny v reformě zdravotnictví. Její klíčové části se rozběhly právě v úterý. Reformu schválil Kongres v roce 2010 a posléze ji potvrdil i nejvyšší soud.

Prezident prohlásil, že republikáni "drží ekonomiku jako rukojmí kvůli zákonu, který se jim nelíbí". Apeloval ale současně na umírněné republikány, aby pomohli obnovit normální fungování vlády.

Po hlasování ani jedna ze stran nenaznačila ochotu k ústupku. Šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid prohlásil, že uzavření vládních úřadů je "dobrým dnem pro anarchisty" ve Sněmovně reprezentantů.

"Předseda sněmovny John Bohner a jeho parta radikálů z hnutí Tea Party uskutečnili nemyslitelné. Zavřeli federální vládu," řekl Reid v plénu Senátu. "My jen těžko chápeme, proč by to mělo být dobré. Jim se to líbí," dodal.

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell přičetl vinu za uzavření úřadů demokratům. "Nyní říkají, že ani nepřistoupí na to, aby začali jednat o vyřešení rozporů. Nechtějí o tom ani mluvit. Doslova hlasovali proti vypracování kompromisu," řekl McConnell.

Obama státním zaměstnancům napsal, že "toto uzavírání je zcela zbytečné". "Nemělo k němu dojít," uvedl v dopise, který byl zveřejněn na webu ministerstva energetiky.

Ocenil zároveň zaměstnance federálních úřadů. "Pracujete v politickém ovzduší, ve kterém se do vás v posledních letech příliš často mnoho lidí strefovalo," uvedl.

Kdo obstrukcemi získá větší vliv?

Demokraté odmítají zákony o státních výdajích spojovat s reformou zdravotnictví, která byla schválena v Kongresu v roce 2010 a posléze ji potvrdil i nejvyšší soud.

Podle amerických médií čeká zemi ještě kritičtější okamžik 17. října, kdy jí dojdou peníze na splácení svých závazků. Kongres musí do té doby zvýšit dluhový strop, ale v posledních třech letech byla tato dříve rutinní operace předmětem ostrých politických sporů mezi demokraty a republikány, kteří to podmiňovali hlubokými rozpočtovými škrty. Pokud by vládě opravdu došly peníze na splácení dluhů, poškodilo by to nejen americkou ekonomiku, ale rozkolísalo i světové trhy.

V nynějších sporech jsou politické sázky vysoké především pro republikány, protože podle průzkumů jim většina lidí dává vinu za uzavírání federálních úřadů.

Když ke stejnému střetu došlo v roce 1996, na uzavírání administrativy politicky doplatili republikáni vedení tehdejším předsedou Sněmovny reprezentantů Newtem Gingrichem. Tehdejší demokratický prezident Bill Clinton naopak svůj vliv posílil.

 

Právě se děje

Další zprávy