Mečiar je zpátky, už poněkolikáté

Tomáš Fránek
8. 2. 2006 0:01
Analýza - Vždy, když se zdá, že doba Vladimíra Mečiara je definitivně pryč a on sám v politice končí, ukáže se opak.

Politik, kterého část Slováků označuje za "otce národa" a nedá na něj dopustit a jiná ho považuje za symbol všeho špatného, co se na Slovensku od roku 1993 stalo, je v nynější vládní krizi znovu hodně slyšet a vidět.

A co víc - Mečiar hraje roli vstřícného politika, který je ochoten v zájmu stability podržet vládu Mikuláše Dzurindy.

"Vláda musí udělat ústupky v sociální oblasti a zastavit privatizaci," klade si požadavky Mečiar.

Jiný a tentýž

Když mluví, stále připomíná toho energického a neústupného politika, který společně s Václavem Klausem dělil Československo.

Přitom minulý rok v listopadu - když Mečiar skončil v nemocnici s těžkým zápalem plic - se znovu objevily zvěsti, že se do politiky už nevrátí.

Podobně už zmizel veřejnosti z očí několikrát, vždy se vrátil.

Existuje tajná dohoda?

O tom, že mezi Dzurindou a Mečiarem existuje tichá koalice, v Bratislavě téměř nikdo nepochybuje. Přitom žádné důkazy - kromě několika prohlášení o podmíněné podpoře (pronesených lidmi z Mečiarova Hnutí za demokratické Slovensko) - neexistují.

Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko však na rozdíl od ostatních opozičních stran v posledních dnech nemluvilo o předčasných volbách. V úterý je připustilo až tehdy, když se k této variantě přiklonil i premiér Dzurinda.

A byl to Mečiar, kdo tvrdě kritizoval Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) za to, že není věrohodným koaličním partnerem.

S KDH je Mečiar na kordy dlouhodobě, křesťanskodemokratičtí politici totiž do parlamentu několikrát předložili návrh na zrušení  takzvaných "Mečiarových amnestií".

Ty brání vyšetřování činů samotného Vladimíra Mečiara do roku 1998; včetně únosu syna tehdejšího prezidenta Michala Kováče do Rakouska. Podle svědků o únosu věděl i samotný Mečiar.

Poslanci však zatím vždy ponechali amnestie platné.

Mečiar se navíc v takovýchto krizových situacích cítil jako ryba ve vodě. Byl to on, kdo vytěžil z předčasných voleb v roce 1994 nejvíce. Mečiar v nich zvítězil a sestavil vládu. To už se ale určitě opakovat nebude.

Jazýček na vahách

Hnutí za demokratické Slovensko je sice stále podle průzkumů veřejného mínění druhou nejsilnější stranou v zemi, jeho popularita však spíše klesá.

Z původně více než dvaceti procent by nyní HZDS volilo mezi deseti až třinácti procenty Slováků.

Může se ale stát důležitým jazýčkem na vahách mezi pravicí a levicí v případě, že slovenské volby dopadnou patem a ani jedna strana nebude moci sestavit vládu.

A HZDS a Vladimír Mečiar se tak stane vítaným partnerem k jednání o podpoře.

Problematická minulost

Vladimír Mečiar se svojí stranou vládl na Slovensku do roku 1998.

Země se za jeho vlády dostala do mezinárodní izolace, vypadla z první vlny rozšiřování Severoatlantické aliance. Mečiarovy vlády totiž pronásledovaly opozici a novináře, miliardový státní majetek privatizovaly do rukou svých příznivců bez jakékoliv kontroly.

Mečiar dodnes nevysvětlil, jak přišel k desítkám milionů korun na koupi a opravu svého penzionu Elektra v Trenčianských Teplicích.

Podle lednového průzkumu Ústavu pro výzkum veřejného mínění by volby vyhrál Směr se ziskem 36,8 procenta hlasů.

Pro Mečiarovu stranu se vyslovilo 13,3 procenta dotázaných, SDKU by volilo 11,1 procent respondentů.

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu by překonaly také SMK, KDH, liberální Svobodné fórum a nacionalistická Slovenská národní strana.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy