Washington/Praha - Ekonomická krize v USA pokračuje a s ní i předvolební zisky demokratického prezidentského kandidáta Baracka Obamy v klíčových státech, které budou v hlasování 4. listopadu rozhodovat o novém šéfovi .
Zatímco v Texasu, Wyomingu nebo Oklahomě je republikán John McCain pevně v sedle a nic ho zřejmě neohrozí, v tzv. "státech na houpačce" (swing states) neboli "fialových státech" (purple states - tj. ani červené, ani modré, jak se zpravidla vyznačují státy hlasující buď pro republikány, nebo pro demokraty) dochází ve volebních průzkumech k velkým výkyvům.
Ty už druhý týden směřují k Baracku Obamovi, který je Američany považován za kandidáta, který bude lépe vzdorovat současným ekonomickým problémům.
Situace před týdnem: Kolaps bank posílá do Bílého domu Baracka Obamu
Ještě před týdnem měl McCain 209 volitelských hlasů, nyní jich má už pouze 163, vůbec nejméně za posledních šest týdnů, kdy Aktuálně.cz průzkumy v klíčových státech sleduje.
Barack Obama si svých 273 volitelů udržel a opět by tak zasedl do Bílého domu on. Ke zvolení mu stačí 270 volitelů.
Článek pokračuje pod grafikou
Od minulého úterý se několik států, o které se McCain dlouhodobě opíral, přesunulo do kategorie "statistická chyba".
Mezi nimi například Missouri, kde měl republikán ještě před třemi týdny desetiprocentní náskok. Nebo Severní Karolína, kterou McCain držel od republikánského sjezdu na začátku září.
Vůbec největší ztrátou je však Ohio, které má 20 volitelských hlasů, a je tak jedním z nejdůležitějších států, o které se bojuje.
"McCainovi uškodilo lavírování kolem ekonomické krize v minulém týdnu, kdy měnil ze dne na den svůj postoj. Demonstrativní přerušení kampaně mu vzhledem k tomu, že nevedlo k jakémukoli výsledku, také nepomohlo. A pak přišla předvolební debata, ve které se Baracku Obamovi podařilo přesvědčit, že ovládá i problémy zahraniční politiky. Výsledkem je jednoznačný přesun podpory k Obamovi," říká Pavel Tomášek, který má na Aktuálně.cz blog k volbám v USA.
Vše o volbách v USA:
Ani Obama nebyl stoprocentní. Přišel o New Hamsphire (4 volitelé), stát, který rád přeje slabším a McCain je tu velmi populární, stejně jako o Colorado (9). Získal však naopak Virginii se třinácti voliteli, a tak si tuto ztrátu vykompenzoval.
Co ho však musí těšit nejvíce, je významné posílení v Pensylvánii (21 volitelů), kde mu poslední dva průzkumy dávají náskok sedmi a osmi procent.
"McCain v nejbližším týdnu či dvou potřebuje přijít s něčím, co otočí logikou kampaně, která je pro něj nepříznivá. Pokud se mu to nepodaří, budou jeho šance na vítězství v listopadu vážně poškozeny," tvrdí Pavel Tomášek.