McCain se musel omluvit, ilegálně použil písničku

Reuters Simona Holecová, Reuters
22. 7. 2009 8:05
Republikáni prohráli spor se zpěvákem Jacksonem Brownem
John McCain na snímku z června 2009.
John McCain na snímku z června 2009. | Foto: Reuters

Los Angeles - Senátor John McCain prohrál boj o Bílý dům. A nyní prohrál i spor, který s ním vedl zpěvák Jackson Brown kvůli tomu, že prezidentský kandidát použil během kampaně v jednom z reklamních spotů jeho píseň.

Republikáni v čele s McCainem museli vydat veřejnou omluvu za nezákonné využití hitu z roku 1977 "Running on Empty". Jak uvedla agentura Reuters, součástí dohody bylo i finanční odškodnění, jeho výše ale není známá.

"Omlouváme se, že jsme bez souhlasu použili část písně Jacksona Browna Running on Empty," stojí ve společném prohlášení, pod kterým figurují i zástupci státu Ohio, kde klip vznikl. Sám John McCain podle tohoto textu neměl tušení, že strůjci kampaně nezískali od Browna povolení.

Zpěvák reagoval smířlivě. "Jsem velmi rád, že to sepsali a publikovali," citovali jej v internetové verzi magazínu Billboard.

Brown, kterého před pěti lety uvedl Bruce Springsteen do rock'n'rollové síně slávy, se proti využití své písně ohradil už loni v srpnu, jakmile "se" uslyšel. Tehdy zveřejnil prohlášení, že McCain porušuje autorská práva a prezentuje falešnou podporu.

Brown, zapřísáhlý liberál, tvrdí, že by se ohradil v každém případě, i kdyby píseň bez souhlasu použil Obama. "Žaloval bych kohokoli, kdo používá hudbu bez autorizace... Hudba, to je dneska obrovský byznys, platí se všude a za všechno a je potřeba, aby si lidé uvědomili, co to znamená dělat hudbu."

Právníci republikánů se pokusili spor smést ze stolu, soud ale nesouhlasil a odmítl případ zamítnout. Nakonec to skončilo u mimosoudního vyrovnání.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Do nového mýtného systému je přihlášeno jen 82 tisíc aut. Hrozí kolaps, říká ministr

Do nového mýtného systému, jenž má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 82.000 vozidel, celkem se očekává 450 000 vozů. Většinu z registrovaných tvoří velcí dopravci, z menších firem, které ovšem v současném systému tvoří v souhrnu většinu, se zaregistrovalo pouze pět procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy