reklama
 
 

McCain míří k dalším volbám. Tentokrát v Bangladéši

24. 11. 2008 11:55
Senátor se ve vlasti své adoptivní dcery zúčastní monitorovací mise

Dháka - Poražený americký prezidentský kandidát John McCain se v prosinci bude znovu věnovat volbám.

Tentokrát bangladéšským. Do této jihoasijské země se v prosinci vypraví jako člen monitorovací mise, která má dohlédnout na situaci před parlamentními volbami plánovanými na 29.prosince.

Dvaasedmdesátiletý arizonský senátor má k Bangladéši blízko. Spolu se svou manželkou Cindy v roce 1991 adoptovali několikaměsíční bangladéšské děvčátko, které žilo v sirotčinci v Dháce po  ničivém cyklónu, který tehdy Bangladéš zpustošil.

Dnes sedmnáctiletá Bridget McCainová studuje v Arizoně.

Účastníkem americké mise bude také senátor Joseph Lieberman, který zase neúspěšně kandidoval v roce 2000 na viceprezidenta po boku Ala Gorea.

„Skupina senátorů se sejde s vedoucími činiteli státu a bude se zajímat o předvolební situaci v Bangladéši," uvedl mluvčí amerického velvyslanectví v Dháce.

Předvolební atmosféra v Bangladéši je před hlasováním 29.prosince krajně napjatá.

Dva hlavní favorité voleb  - Chálida Zijáová z Bangladéšské národní strany a Hasina Vazídová z Ligy Awamí - jsou zavilými rivalkami a volby často provázejí násilnosti mezi stoupenci obou stran.

Datum voleb bylo už několikrát posunuto, původně se měly konat už před dvěma lety. Navíc v posledních měsících provedli několik pumových útoků místní radikální islamisté.

Od ledna 2007 zemi spravuje úřednická vláda podporovaná armádou. Kabinet jevil tendence k zavedení vojenského režimu,  nakonec ale slíbil, že zemi dovede k demokratickým a transparentním volbám.

Téměř stopadesátitimilionový Bangladéš patří mezi nejchudší státy světa a také mezi země s největší hustotou osídlení. Tamní hospodářství opakovaně devastují cyklóny a záplavy.

autor: Martin Novák | 24. 11. 2008 11:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama