Unijní politici již delší dobu uvádějí, že pro schválení britské žádosti o odklad brexitu bude muset premiérka Mayová předložit jasné zdůvodnění a vysvětlit své další kroky.
Mayová podle svých slov doufá, že britská sněmovna najde způsob, jak podpořit vyjednanou dohodu.
V dopise Tuskovi předsedkyně britské vlády žádá Evropskou radu, aby potvrdila "doplňující dokumenty" dohodnuté s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem minulý týden ve Štrasburku. Dále chce prý Mayová přijít s "dalšími domácími návrhy", které se budou týkat tzv. irské pojistky.
🚨 Theresa May’s letter to Donald Tusk requesting Brexit extension 🚨 pic.twitter.com/rApEFUIsxn
— Sebastian Payne (@SebastianEPayne) March 20, 2019
Po těchto krocích hodlá britská premiérka "co nejdříve" vyvolat nové hlasování o brexitové dohodě. To požaduje také Donald Tusk, který oznámil, že odklad odchodu Spojeného království umožní premiéři a prezidenti unie za předpokladu, že britští poslanci dohodu schválí. Předseda Evropské rady zároveň upozornil, že tento Brity navržený termín vytváří sérii otázek právní a politické povahy.
Britové podle Mayové chtějí, aby vláda konečně završila proces odchodu země z Evropské unie. "Jsem odhodlána to udělat," uvedla ve středu večer.
Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow přitom v pondělí třetí hlasování odmítl, pokud se vládní návrh významně nezmění. Podle aktuálních komentářů v britských médiích by mohli poslanci o podmínkách brexitu znovu hlasovat příští týden. Předtím se budou britskou žádostí o odklad zabývat na summitu lídři členských zemí EU, kteří krok musí jednomyslně schválit.
Agentura Reuters s odvoláním na analýzu představitelů unijních institucí uvedla, že Evropská komise nesouhlasí se setrváním Británie v unii do konce června. Podle komise přichází v úvahu jen krátký odklad brexitu nejvýše do 23. května, anebo delší prodloužení vyjednávacího období, se kterým by už byla spojena účast Británie ve volbách do Evropského parlamentu.
Mayová zároveň v Dolní sněmovně prohlásila, že není připravena členství své země v Evropské unii protahovat za 30. červen. Takový krok by vyžadoval britskou účast v květnových evropských volbách, což je podle ministerské předsedkyně nepřijatelné.
Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn v reakci na oznámení premiérky prohlásil, že Británie se nyní ocitla uprostřed "plnohodnotné národní krize". Do tohoto stavu podle něj zemi dostaly nekompetentnost, selhání a neústupnost vlády. Premiérky se ptal, zda se s ním sejde kvůli prodiskutování opozičních návrhů, a také na "jasný smysl" prodloužení brexitové lhůty. V obou případech Mayová přímo neodpověděla.
Corbyn také obvinil Mayovou z toho, že neukazuje příliš mnoho respektu k demokratickým procesům, když řekla, že sněmovna se tématu Evropy "oddává příliš dlouho".
#Juncker announces extra summit on #Brexit extension next week: "I assume that we will not be able to reach a decision this week [at #EUCO] but that we will have to meet again next week," @JunckerEU told @DLF just now.
— Florian Eder (@florianeder) March 20, 2019
Po odeslání britské žádosti o prodloužení brexitové lhůty mají osud celého procesu v rukou lídři EU, kteří musí v tomto směru rozhodnout jednomyslně. Summit ve čtvrtek a pátek ale podle všeho ještě jasný verdikt nepřinese. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že rozhodnutí o očekávané britské žádosti o odklad neočekává od řádného summitu.
Podle jeho mluvčí Miny Andreevové by se Evropská rada mohla za tímto účelem znovu sejít příští týden. Andreevová dodala, že trpělivost na straně EU27 dochází.