Londýn – Byl to běžný listopadový rozhovor britské premiérky pro list Sunday Times. Jen kdyby si na něj Theresa Mayová neoblékla drahé kalhoty z pravé kůže od návrhářky Amandy Wakeleyové. Na trhu se prodávají za 995 liber (zhruba 32 000 korun). To je i ve Velké Británii docela hodně peněz.
Theresa May's leather trousers prompt political rowhttps://t.co/0YneEBbVcA pic.twitter.com/nZJQ7Mi1sp
— BBC News (UK) (@BBCNews) December 12, 2016
Vysoká cena pobouřila britskou veřejnost i část Konzervativní strany, ze které Mayová pochází. Na světě byla kauza "Trousergate".
Velký rozruch
Servítky si proti Mayové nebrala zejména bývalá konzervativní ministryně školství Nicky Morganová. "Nemám kožené kalhoty a nemyslím si, že jsem kdy vůbec za něco utratila tolik peněz s výjimkou mých svatebních šatů," prohlásila podle listu The New York Times rozčarovaně. Na Twitteru dodala, že cena podobných kalhot se rovná čtvrtině ročního britského příspěvku v nezaměstnanosti.
Oděv mezitím vyvolal velký rozruch i mezi dalšími členy konzervativní strany. Sama Mayová kauzu odmítla komentovat. Na otázku, jestli takové oblečení nesignalizuje, že ztrácí kontakt s běžnými lidmi, reagovala nekonkrétně slovy o "důležitosti země, která pracuje pro všechny".
Morganové se ale britská premiérka podle deníku The Guardian okamžitě pomstila. Spolupracovníci Mayové ji vyškrtli ze seznamu hostů na schůzku několika konzervativců o Brexitu v premiérčině sídle na Downing Street 10.
Další negativní reakce
Tzv. "Trousergate" začala od té doby žít vlastním životem.
Negativně na ni reagovala ,řada Britů na Twitteru. Mezi nimi například i labouristka a členka městské rady za londýnský obvod Harrow Pamela Fitzpatricková.
Job seekers allowance for a year is £3796. One pair of Theresa May Trousers £1000. So glad she is in touch with the common people.
— Pamela Fitzpatrick (@CllrFitzpatrick) December 11, 2016
Na sociálních sítích koluje taky kreslený vtip. Vykresluje Mayovou, jak u krejčovského stolu šije kožené kalhoty z kůže svého ministra zahraničí Borise Johnsona.
Ten se premiérčiným kalhotám vysmíval a přirovnal je k oděvu bavorských sedláků. Taky je ale označil za důkaz toho, že Británie je i přes plánovaný odchod z Evropské unie kosmopolitní zemí.
Theresa May and her leather trousers by Dave Brown - political cartoon gallery pic.twitter.com/N32vAKL7L0
— Political Cartoon (@Cartoon4sale) December 13, 2016
Příznivci Theresy Mayové si ale myslí, že tzv. Trousergate je pouhou diskriminací žen. A pomstou zhrzené ministryně.
"Myslím, že komentáře Morganové byly zjevně sexistické. Extrémně drahé obleky Davida Camerona nikdy nijak nekomentovala," vyjádřila se pro britský list Daily Mail konzervativní poslankyně Nadine Dorriesová. Bývalý premiér David Cameron si často nechával šít obleky na míru od návrháře Richarda Jamese, jejichž hodnota převyšovala 4 000 dolarů, tedy více než 100 000 korun.
Během prezidentské kampaně v USA se podobná kritika jako na Mayovou snesla i na demokratickou kandidátku Hillary Clintonoovou. Negativní body sklidila za drahý kabát od firmy Giorgio Armani v hodnotě 12 000 dolarů (přes 300 000 korun).