Napálil miliony Rusů, jeho projekt byl i v Česku. Podvodník Mavrodi stál za největšími "pyramidami"

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
1. 4. 2018 8:01
Matematik a podvodník Sergej Mavrodi zemřel toto pondělí na autobusové zastávce. Během svého života stihl napálit miliony Rusů.
Stránky Sergeje Mavrodiho ke schématu MMM-2011.
Stránky Sergeje Mavrodiho ke schématu MMM-2011. | Foto: Reuters

Moskva - "Pozor, toto je finanční pyramida! Pokud se jí zúčastníte, riskujete, že přijdete o vložené peníze! Žijte raději z výplaty," psalo se na webových stránkách společnosti MMM-2011 ještě před šesti lety. Patřila Sergeji Mavrodimu, Rusovi s pisklavým hlasem, který onu neochotu žít z výplaty dobře znal.

Toto pondělí v noci ho záchranka odvezla do nemocnice. Dvaašedesátiletému muži se udělalo nevolno na autobusové zastávce v Moskvě. O pár hodin později zemřel na selhání srdce.

Matematik Mavrodi ovlivnil díky své společnosti MMM životy milionů Rusů, a to hlavně v 90. letech. Během pouhých šesti měsíců je připravil zhruba o osm miliard dolarů.

Když se pak skrýval před policií, vytvořil internetovou burzu, kde o peníze přišlo čtvrt milionu Američanů. A po návratu z vězení přišel se systémem MMM-2, o kterém sám prohlašoval, že se může kdykoliv zhroutit. Přesto lidé v Nigérii stáli ještě nedávno fronty, aby mu svěřili své peníze.

Návod, jak si vydělat na kožich

Poprvé se o existenci Sergeje Mavrodiho dozvěděla většina Rusů v roce 1994, kdy jeho společnost MMM vydala své první akcie a spustila masivní kampaň. Reklamy s postavou Ljoni Golubkova, obyčejného člověka, který najednou vydělal manželce na kožich, byly nesmírně populární.

Počet střadatelů tak neustále narůstal, vždyť měsíčně rostla cena akcií o sto procent. Celkově vzrostla hodnota akcií (později přejmenovaných na "lístky MMM") s portrétem samotného Mavrodiho 127krát.

Podle různých odhadů vložilo peníze do systému deset až patnáct milionů Rusů. Vzhledem k tehdejší třímístné inflaci a totální finanční negramotnosti obyvatelstva to nebylo překvapivé.

Sergej Mavrodi, tvůrce MMM, jedné z nejznámějších "pyramid" na světě.
Sergej Mavrodi, tvůrce MMM, jedné z nejznámějších "pyramid" na světě. | Foto: Reuters

Mavrodiho společnost byla ve skutečnosti tzv. pyramida, tedy obchodní model závislý na přivádění dalších a dalších lidí. Zhroutila se v srpnu 1994, kdy byl Mavrodi zatčen kvůli neplacení daní.

Matematik ale ještě ve vyšetřovací vazbě nastartoval politickou kariéru a stal se poslancem Státní dumy. Lidé ho volili, protože v opačném případě neměli moc šanci na vrácení peněz. Kvůli neetickému chování ho však jeho kolegové mandátu zbavili a nové volby již prohrál.

Od finančních triků k básním

Mavrodi se pak začal skrývat před policií, což se mu dařilo až do roku 2003. Povídalo se o něm, že žije na jednom z řeckých ostrovů nebo ve Skandinávii. Nakonec se ukázalo, že se celých šest let schovával s falešným pasem v bytě v centru Moskvy.

Nicméně se tu nenudil. Vytvořil společnost Stock Generation, patrně největší a nejdéle fungující pyramidu v dějinách internetu.

Tehdy Mavrodi použil nový trik, aby se vyhnul finančnímu dohledu. Společnost zaregistroval na jednom z karibských ostrovů coby hazardní hru.

Na této "burze" se obchodovalo s akciemi jedenácti virtuálních společností, z nichž osm nekontrolovaně stoupalo a klesalo, další tři ale nabízely stabilní výnos. Do systému se zapojilo skoro tři sta tisíc lidí, než společnost v roce 2000 zkrachovala.

Soud pro Mavrodiho nakonec dopadl dobře, většina trestných činů byla promlčena a podnikatel dostal jen 4,5 roku vězení. Na svobodu se dostal koncem roku 2007.

Několik let se věnoval sepisování knih, včetně sbírky básní. A v lednu 2011 představil svůj nový projekt MMM- 2011, který názvem odkazoval na svého předchůdce. Jeho emisaři působili i v Česku, počet napálených lidí tu ale podle všeho nepřesáhl několik stovek.

MMM akcie neboli tzv. Mavrodiho bankovky vyrobené v polovině 90. let.
MMM akcie neboli tzv. Mavrodiho bankovky vyrobené v polovině 90. let. | Foto: Reuters

Pyramida o dva roky později zkrachovala.

Hrátky s kryptoměnou

Sergej Mavrodi nemohl pominout ani vznik kryptoměn a vytvořil vlastní s názvem mavro. Největší úspěch ho překvapivě čekal v Nigérii. Schéma bylo klasické: nový vkladatel vložil peníze, za měsíc je dostal zpět s třicetiprocentní dividendou v mavro. Naprostá většina ale i po měsíci nechávala své peníze "vydělávat".

Jenže v prosinci 2016 společnost oznámila, že dočasně přerušuje vyplácení peněz. A podle očekávání již nikomu nic nezaplatila. Zdroje ruského listu Moskovskij komsomolec tvrdí, že sám Mavrodi na africké anabázi téměř nic nevydělal. Údajně ho podvedli místní zprostředkovatelé.

 

Právě se děje

Další zprávy