Rusové posílají na smrt i stovky vojáků za den. Zdánlivě nesmyslná taktika funguje

lis lis
9. 7. 2024 10:04
Na frontě u Charkova ukrajinští vojáci znovu čelí útokům, kterým se přezdívá "masové útoky". Rusové posílají až stovky svých mužů do boje i pětkrát za den. Cílem je podle Ukrajinců hlavně zjistit, kde se nachází jejich palebná technika a snaha o vyčerpání jednotek napadené země.
"Velitel nám řekl, že se máme zítra vrátit na frontu, i když jsme zraněni," říkají ruští vojáci | Video: Twitter/Anton Gerashchenko

Podle podplukovníka Antona Bajeva z ukrajinské operační brigády Národní gardy "Chartija" se na frontové pozice severně od Charkova hrnou vlny ruských vojáků i v rozmezí pár hodin. "Rusové je posílají nejčastěji proto, aby zjistili postavení našich jednotek. Naši muži zůstávají na pozicích a bojují. Když na vás ale za den přijdou čtyři nebo pět vln nepřátel, které musíte bez přestání likvidovat, je to velmi náročné. Nejen fyzicky, ale i psychicky," popsal. 

Útočící vojáky podle Bajeva obvykle rychle zpozorují ukrajinské bezpilotní letouny, což ale Rusové neřeší. "Jejich hlavním úkolem jsou prostě masové útoky a naše totální vyčerpání," doplnil ukrajinský podplukovník. Po boji totiž Rusové své vojáky nechávají na místě mrtvé a zraněné. Tato vojenská taktika stála Moskvu dva měsíce od začátku její letní ofenzivy ohromné ztráty. Podle západních představitelů v tomto období denně zemřelo nebo se zranilo průměrně až 1200 vojáků. 

Na sociálních sítích se za poslední týdny objevilo několik videí a příspěvků ruských vojáků, kteří si stěžují nejen na přístup svých velitelů. "Tři dny bez jídla a vody. Nikdo nás nehledá, všichni jsou zmrzačeni," uvedl například se zlomeným hlasem v jednom z videí z půlky června ruský voják a člen elitní ruské 83. výsadkové brigády Oleg Vesnin.

Jiné záběry zase ukazují desítky mužů, z nichž někteří chodí o berlích, jak apelují na své velitele, protože jsou zraněni a potřebují ošetřit. Místo toho jsou ale poslání zpět do boje. Podle ukrajinského kapitána 110. brigády Ivana Sekače, který bojuje u Pokrovsku v Doněcké oblasti, posílání Rusů na frontu připomíná pásový dopravník, který doručuje materiál. Jen jde v tomto případě o vojáky, kteří jsou dovezeni k tomu, aby byli zabiti. 

Rusko na frontě dlouhodobě těží z výrazně většího počtu obyvatel, než má Ukrajina. Někteří z vojáků jsou bývalí zajatci, jiní jsou do boje naverbováni prostřednictvím jednorázových plateb v řádu tisíců dolarů. I před finanční odměnou za účast na frontě ale někteří vojáci ve videích na sociálních sítích varují. "Kluci, jestli tohle někdo vidíte, ani nemyslete na to, že byste podepsali kontrakt," upozornil Vesnin.

Kyjev by se podle ukrajinského reportéra BBC Gordona Corery Rusku a jeho taktice nemohl vyrovnat ani kdyby měl k dispozici stejný počet lidí, především kvůli odlišnému přístupu ke ztrátám. Nedávno byl například odvolán jeden z vysoce představených ukrajinských generálů právě kvůli tomu, že používá sovětskou bojovou taktiku - vrhání lidí na frontovou linii tváří v tvář výrazně lépe vybavené přesile, informovalo BBC.

"Zaznívá tu spoustu kritiky, protože jsme ztratili mnoho našich chlapů kvůli sovětskému způsobu myšlení a strategii," řekl bývalý důstojník bezpečnostních služeb Ivan Stupak. "Máme omezené lidské zdroje. Nemáme jiné možnosti než myslet na naše lidi," dodal.

I když byl v oblasti kolem Charkova ruský postup zastaven, na východě Rusko pomalu, ale vytrvale postupuje. "Bohužel je tam hodně Rusů, kteří se snaží vést tuto válcující operaci centimetr po centimetru, 100 metrů za den, 200 metrů za den. A bohužel se jim to daří," popsal Stupak.

"Příliš mnoho Rusů hlásí kód 500." Ukrajinci rozprášili elitu Putinovy armády (celý článek s videem zde)

"Tři dny bez jídla a vody. Nemůžu chodit, ale chci žít," říká ve videu se slzami v očích ruský voják | Video: Telegram/Mobilizacija Novosti
 

Právě se děje

Další zprávy