Damašek/Káhira - Poslední víkend roku 2012 si v Sýrii budou připomínat jako jeden z nejtragičtějších v éře novodobé občanské války.
Podle ruské agentury Interfax byla sobota nejkrvavějším dnem od loňského března, kdy boje v Sýrii začaly. Za 21 měsíců si už vyžádaly na 45 000 lidských životů.
Syrská opozice uvedla, že jen za první víkendový den zahynulo při bojových operacích až 364 lidí. Na předměstí Damašku, kde boje zuřily i v neděli, bylo v sobotu zabito podle agentury AFP 32 lidí, z toho 11 dětí. Syrská armáda útočí i ve dvou lokalitách ve městě Homs, kde v sobotu údajně přišlo o život na 220 lidí a syrské jednotky z části města povstalce vytlačily.
Asad ze strachu nevychází a kontroluje jídlo
Sobotní americký deník The Washington Post přinesl rovněž informace ze zákulisí bezmála dva roky trvajícího konfliktu. Syrský prezident Bašár Asad se podle listu v posledních týdnech údajně co nejvíce snaží posílit vlastní bezpečí a ze strachu během dne nevychází ven.
FOTO: Syrská města se mění ve válečné ruiny. Připomínají Berlín roku 1945
Syrská opozice a média tvrdí, že Asad ze strachu před případnými atentátníky začal přísně kontrolovat své jídlo, aby unikl otravě. Navíc prý každý den spí na jiném místě, aby bylo pro případné útočníky těžší ho vypátrat. Zástupce zpravodajské služby listu Washington Post řekl, že syrský vůdce přestal za denního světla vycházet ven, aby nedal šanci odstřelovačům.
"Jeho kroky naznačují, že žije ve stálém pocitu strachu," citoval americký deník tento anonymní zdroj.
Asad se údajně téměř stáhl z veřejného života a pohybuje se jen v úzkém okruhu své rodiny a prověřených spolupracovníků.
Redaktoři Washington Post se odvolávají na nejmenované americké a blízkovýchodní bezpečnostní zdroje, ale také na zprávy syrské opozice, které se však nedají nezávisle ověřit. Podle nich je však zjevné, že se Asad v posledních týdnech začal stahovat do soukromí: nedává rozhovory, už dlouho nevystoupil s žádným projevem a neobjevil se ani v živém vysílání státní televize.
Víra OSN, že to někdy skončí
Navenek však syrský vůdce stále drží pevnou linii a není ochoten ke kompromisům. To se ukázalo tento týden během jednání se zmocněncem OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdarem Brahímím. Asad zopakoval, že povstalce považuje za teroristy, které podporuje zahraničí s cílem zničit zemi.
Mezinárodní společenství přesto údajně nadále věří, že "mírové řešení krize v blízkovýchodní zemi je stále možné".
Alespoň to v neděli v Egyptě prohlásil zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí. "Řešení se ještě dá najít na základě plánu dohodnutého v červnu v Ženevě, ale je to každým dnem složitější," řekl Brahímí na tiskové konferenci v Káhiře. Znovu varoval, že pokud nebude nalezeno mírové řešení krize, Sýrie se může změnit v "peklo" či v nové Somálsko, které je od vypuknutí občanské války v roce 1991 bez účinné centralní vlády. Zároveň ale vyjádřil naději, že konflikt skončí v roce 2013 před svým druhým výročím.