Americký deník list New York Times s odvoláním na zdroje z amerického Kongresu i z Ministerstva obrany uvedl, že skupině vojáků hrozí soud za vraždy.
K masakru civilistů mělo dojít v provincii Anbar, přezdívané "sunnitský trojuhelník". Tam přetrvává největší odpor vůči americkým jednotkám.
Demokratický kongresman John Murtha přitom v televizi ABC obvinil armádu, že se tragickou událost snažila zahladit. Žádá proto, aby bylo vyšetřeno, kdo a proč se vše snažil utajit. Murtha je bývalý voják a prosazuje urychlené stažení amerických jednotek v Iráku.
Vše začalo výbuchem miny
Ve spisech, z nichž citují americká média, je případ popsán takto.
Loni 19. listopadu 2005 brzy ráno projížděla městem, vzdáleným více než 200 kilometrů západně od Bagdádu, kolona amerických vojáků. Výbuch nastražené výbušniny zabil dvacetiletého Američana a další dva zranil.
Příslušníci námořní pěchoty zamířili k domu, od kterého podle jejich svědectví zněla střelba. Uvnitř žil šestasedmdesátiletý invalida pohybující se pouze na vozítku s několika členy své rodiny. Vojáci stříleli na každého, na koho narazili. Usmrtili sedm lidí, včetně čtyřletého dítěte.
Pak šli do dalšího domu, kde bydlel manželský pár se sedmi dětmi. Opět se ozvala střelba doprovázená výbuchy granátů v kuchyni a v koupelně. Přežila pouze třináctiletá dívka, která zalita krví své matky předstírala, že je mrtvá. Mezi osmi zavražděnými byla roční holčička a osmiletý chlapec.
Vojáci zřejmě stříleli i na taxi
Poté vojáci zastřelili čtyři bratry žijící ve třetím domě. Podle armády byl jeden z nich ozbrojený. Z dalšího domu jiná skupina vojáků vyvedla obyvatele ven, ale neulbížila jim.
Později na místo dorazil taxík se čtyřmi pasažéry. Při pohledu na poškozené americké vojenské vozidlo a rozzuřené vojáky se řidič snažil rychle vycouvat. Auto ale vzápětí zasáhla střelba. Řidič i všichni čtyři cestující zahynuli.
Infobox
ZTRÁTY NA ŽIVOTECH V IRÁKU OD BŘEZNA 2003
USA
2 460 lidí
Velká Británie
111 lidí
Další státy koalice
110 lidí
Ozbrojení Iráčané (na obou stranách konfliktu)
zhruba 4 800 až 6 400 lidí
Iráčtí civilisté
přibližně 37 000 až 43 000 osob
"Dosavadní vyšetřování ukazuje, že nešlo o náhodu ani o sebeobranu. Šlo o ukrutnost," prohlásil republikánský kongresman za stát Minnesota John Kline.
Al-Káida prý má fotografie
Všech 24 těl odvezli vojáci bez vysvětlení do místní nemocnice. Jeden z Iráčanů pořídil snímky těl. Podle New York Times si teroristická síť Al-Káida pořídila kopie těchto fotografií, aby je mohla z propagandistických účelů šířit v islámských zemích.
O kauze jako první informoval bez bližších podrobností už v březnu časopis Time.
Pokud se obvinění potvrdí, může to mít pro armádu USA v Iráku podobné následky jako zveřejnění fotografií týraných vězňů v Abú Ghrajbu. Po nich výrazně vzrostl negativní pohled Iráčanů na přítomnost amerických jednotek v zemi.
Masakru ve větším měřítku se američtí vojáci kdysi dopustili i v době války ve Vietnamu.
V březnu 1968 postříleli ve vesnici My Lay přes tři stovky neozbrojených civilistů. Událost vedla k zesílení kritiky americké intervence ve Vietnamu. A to jak ve světě tak i uvnitř Spojených států.