První start z nového kosmodromu při finálním odpočítávání selhal. Putin to viděl na vlastní oči

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
Aktualizováno 27. 4. 2016 7:07
Před devíti lety padlo rozhodnutí o jeho výstavbě, ve čtvrtek z něj zřejmě vzlétne první loď. Řeč je o kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východu. Projekt provázely a dál provázejí mnohé potíže, první ostrý start byl na poslední chvíli znovu odložen. Ne všichni jsou z projektu šťastni. Mezi ty nespokojené patří obyvatelé Čagojanu. "Upřímně řečeno: doufali jsme, že nás všechny přestěhují. Rakety nelétají na ekologické palivo. Nikdo přece nechce žít na sudu s prachem," posteskla si jedna z jeho obyvatelek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Obyvatele Čagojanu v ruské Amurské oblasti si na ranní výlet ještě počkají. Autobusy je do deset kilometrů vzdálené střediskové obce odvezou až ve čtvrtek ráno. Slavnostní start první rakety z nového kosmodromu Vostočnyj na Dálném východě byl totiž o den odložen.

Důvodem byly technické potíže, které počítač odhalil těsně před startem. Šlo zřejmě o závadu na palivových nádržích, počítač kvůli nim na poslední chvíli zastavil odpočítávání. Na místě to vše sledoval prezident Vladimir Putin, který zůstane na kosmodromu do odloženého startu plánovaného na čtvrtek.

Vesnice Čagojan leží na trase prvního startu ze zbrusu nového kosmodromu Vostočnyj.

Ne všichni ale vesnici opustí. "Obešli jsme všechny domy a všem jsme řekli, že je lepší odjet. Předškoláci pojedou povinně. Domluvili jsme se se školkou v jiné vesnici, že se tam naobědvají a pak půjdou do kina. A odpoledne se vrátí domů," líčil moskevskému časopisu Děngi starosta střediskové obce Šimanovsk Sergej Alipčenko.

Zhruba sedmdesát obyvatel ale podepsalo reverz a ve vesnici hodlají zůstat. "Máme tu zvířata, hospodářství. A je tu dost opilců, kteří chodí po vesnici a mohli by něco ukrást," vysvětlila pohnutky jedna ze vzdorujících žen.

Společně s ostatními si ale bude muset začít zvykat. Raketa Sojuz 2.1a, která má odstartovat za osobního dohledu ruského prezidenta Vladimira Putina, je jen první. Příští rok by měla letět další a od roku 2018 by měl kosmodrom fungovat i pro komerční lety.

"Upřímně řečeno: doufali jsme, že nás všechny přestěhují. Rakety nelétají na ekologické palivo. Nikdo přece nechce žít na sudu s prachem," říká obyvatelka Čagojanu. Úřady ale jen slíbily, že rakety budou střídat dráhy letu, takže nad jejich vesnicí by měly létat párkrát do roka.

Epopej je u konce

Lidé z Čagojanu jsou ale jedni z mála, kteří nemají důvod slavit. Ostatní jsou rádi, že je epopej se stavbou nového kosmodromu u konce.

Rozhodnutí o výstavbě kosmodromu Vostočnyj padlo v roce 2007. Důvodem bylo, že Rusko mohlo posílat člověka do kosmu jen z Bajkonuru, který si pronajímá od Kazachstánu. Dosud jediný kosmodrom na ruském území - v Plesecku - je kvůli svému umístění vhodný jen k vypouštění družic.

Výstavbu provázely těžkosti. Objednavatel, agentura Roskosmos, si stěžoval na nízkou kvalitu výstavby. Stavebníci z firmy Specstroj pro změnu obviňovali projektanty z neustálého měnění plánů.

Výsledkem bylo protahování výstavby. Nepomohlo ani to, že Roskosmos snížil počet objektů potřebných k vypuštění první rakety ze dvaceti na jedenáct.

Situaci zachránilo až rozhodnutí Vladimira Putina posunout start první rakety z prosince 2015 na letošní duben.

Zatím není jasné, co se stane s kosmodromem v Bajkonoru. Lze předpokládat, že jeho vytíženost bude postupně klesat. Moskva za pronájem platí ročně 115 milionů dolarů.

Odborníci ale radí kosmodrom v Kazachstánu zachovat. "Kdybychom odešli my, přijde někdo jiný. Není jasné, jaké budou vztahy, až odejde kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Kosmodrom Vostočnyj je pro nás takovým bezpečnostním polštářem," vysvětlil týdeníku Děngi zdroj z Roskosmosu.

 

Právě se děje

Další zprávy