Berlín - Končící šéf německé sociální demokracie (SPD) Martin Schulz nebude německým ministrem zahraničí. Podle agentury Reuters to potvrdilo vedení SPD. Do vznikající velké koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou nakonec Schulz vůbec nevstoupí.
Německý list Bild v pátek informoval, že Schulz podlehl tlaku vysoce postavených kolegů v SPD, kteří jeho nové angažmá kritizovali.
Schulz už po loňských zářijových volbách, v nichž SPD dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, prohlásil, že do žádné vlády vedené Merkelovou nepůjde. Postupně ale otočil a chystal se, že převezme post šéfa německé diplomacie. Ve straně to vzbudilo velkou vlnu nevole.
Současnému ministru zahraničí Sigmaru Gabrielovi (SPD) se tak nejspíš otevřela cesta, aby v úřadu zůstal.
Sám Schulz se nechal slyšet, že důvodem jeho odchodu je, že odsunul osobní ambice. Podle něj je zásadní, aby sociální demokraté, kteří musejí vznik další velké koalice schválit ve vnitrostranickém referendu, rozhodovali především o programu, který se SPD podařilo prosadit do koaliční smlouvy.
"Kvůli diskusím o mé osobě ale považuji úspěšné hlasování za ohrožené. Proto tímto oznamuji, že se vzdávám vstupu do spolkové vlády," uvedl v prohlášení dvaašedesátiletý Schulz. Věří, že díky tomu skončí personální diskuse uvnitř SPD.
"Všichni děláme politiku pro lidi v této zemi. K tomu patří, že mé osobní ambice musejí stát za zájmy strany," poznamenal. Zda to byla jeho jediná motivace, je ale otázka.
Rok jako na houpačce
Schulz navíc už ve středu oznámil, že skončí v čele sociálních demokratů. Nahradit ho má šéfka sociálnědemokratických poslanců Andrea Nahlesová. Bude tak první ženou, která nejstarší německou parlamentní stranu povede.
Schulzův ústup z pozic ocenila také řada sociálních demokratů. "Rozhodnutí Martina Schulze zaslouží nejvyšší respekt a uznání," uvedla Nahlesová. "Krok byl nevyhnutelný," vyjádřil zase své přesvědčení místopředseda strany Ralf Stegner.
Schulz v čele sociálních demokratů prožil rok 2017 jako na houpačce. Jeho lednová nominace na post šéfa strany, kterou stvrdil březnový sjezd sto procenty hlasů, vzbudila v SPD nadšení - do strany vstupovaly tisíce lidí a v preferencích se rychle vyrovnala CDU/CSU.
Trojice zemských voleb, v nichž sociální demokraté prohráli s CDU, ale přinesla studenou sprchu. Propad dokonaly zářijové parlamentní volby, v nichž Schulzem vedená SPD dosáhla zdrcujícího výsledku.
Od té doby byl bývalý předseda Evropského parlamentu pod výrazným tlakem.