Brusel i Paříž mají neviditelného spojence proti teroru. Zmařil útok na hotel i nákupní centrum

Martin Novák Martin Novák
24. 2. 2016 10:45
Marocké zpravodajské služby odvrátily útoky na přímořský hotel a nákupní centrum v Casablance. Díky Maročanům rovněž francouzská policie lokalizovala a zabila strůjce pařížských atentátů Abdelhamida Abaaouda. Maročané po stovkách míří do řad Islámského státu v Sýrii i Libyi.
Marocký král Mohamed VI. a francouzský prezident Francois Hollande.
Marocký král Mohamed VI. a francouzský prezident Francois Hollande. | Foto: Reuters

Paříž/Brusel - Výbuch v nákupním centru a v turistickém letovisku na pobřeží Maroka plánovali teroristé hlásící se k Islámskému státu.

Policie členy buňky sledovala a pozatýkala, takže se neopakoval 28. duben 2011, kdy exploze bomby ukryté v batohu usmrtila v Marrákéši sedmnáct lidí. Většinou evropských turistů.

Marocké zpravodajské služby jsou i v Evropě uznávané. Daří se jim pronikat do islamistických organizací a získávat informace, které sdílejí se zahraničními kolegy.

Několik dní po listopadovém útoku teroristů v Paříži děkoval francouzský prezident Francois Hollande marockému králi Mohamedovi VI. za "velkou pomoc".

S Mohamedem VI. hovořil telefonicky také belgický král Philippe.

Zpráva, že hlavní organizátor masakru Abdelhamid Abaaoud je ještě v Paříži a lze ho vystopovat přes pohyb jeho sestřenice, přišla od marocké rozvědky. Francouzi se tehdy domnívali, že Abaaoud už v zemi není.

"Stopa do bytu, kde se skrýval Abaaoud, přišla ze země ležící mimo Evropu," prohlásil krátce po přestřelce na severu Paříže ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Marocká rozvědka DEDG (Direction générale des études et de la documentation) má u evropských kolegů dobrý zvuk.

"Vyměňujeme si s nimi informace na velmi profesionální a dobré úrovni," řekl agentuře Reuters bývalý šéf belgické zpravodajské služby z let 2006 až 2014 Alain Winants, který nyní působí u Nejvyššího soudu.

Marocký král Mohamed VI. a francouzský prezident Francois Hollande.
Marocký král Mohamed VI. a francouzský prezident Francois Hollande. | Foto: Reuters

Krize ve vztazích by se však našly. Belgie nedávno vyhostila tři marocké zpravodajce, kteří v zemi pobývali bez vědomí vlády v Bruselu. Předloni zase francouzské úřady chtěly vyslechnout důstojníka marocké rozvědky Abdellatífa Hamušího kvůli podezření z podílu na mučení lidí.

V obou případech ale byla spolupráce po několika měsících obnovena.

"Marocká rozvědka je více než jiné úspěšná v infiltraci radikálních komunit," řekl agentuře AP Issandr El Amrani, analytik mezinárodního projektu International Crisis Group.

Je to podle něj i díky velkému počtu Maročanů nebo osob marockého původu žijících ve světě.

Zhruba čtyři a půl milionu Maročanů žije v zahraničí, v Evropě je více než milion lidí marockého původu. I díky tomu má k dispozici unikátní kontakty.

Šest z dvanácti útočníků v Paříži z loňského listopadu tvořili Belgičané a Francouzi marockého původu. Teroristé pocházející z Maroka stáli i za výbuchem na nádraží Atocha v Madridu před dvanácti lety.

K Islámskému státu v Sýrii se dosud připojilo odhadem 1800 radikálů z Maroka. Nyní další stovky Maročanů cestují přes Alžírsko do Libye, aby se připojily k tamní odnoži Islámského státu.

V samotném Maroku se v posledních patnácti letech nepodařilo zabránit dvěma velkým útokům. Kromě už zmiňovaného výbuchu v Marrákeši dvanáct sebevražedných atentátníků připravilo o život třiatřicet lidí na několika místech Casablanky v roce 2003.

Teroristům se společnost v Bruselu rozvrátit nepovedlo, byl to jen horší víkend, říká bezpečnostní analytik působící v Bruselu Radek Khol. Belgie je podle něj pro teroristy vhodná z několika důvodů. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy