reklama
 
 

Marocký džihádista zaútočil na policejní stanici v Paříži, policisté ho zastřelili

AKTUALIZOVÁNO 7. 1. 2016
Francouzští policisté zastřelili muže, který se snažil na stanici proniknout s s řeznickým sekáčkem v ruce. Podle vyšetřovatelů na sobě měl atrapu sebevražedného pásu a také papír s vytištěnou vlajkou teroristické organizace Islámský stát. Vykřikoval Alláhu Akbar.

Paříž - Přesně rok po útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při němž dvojice džihádistů zastřelila 12 členů redakce, je Paříž znovu v pohotovosti.

Policie na severu Paříže dnes zastřelila muže, který zaútočil s řeznickým sekáčkem a falešnými výbušninami na policejní stanici. Podle prokurátora Françoise Molinse měl u sebe mobilní telefon, list papíru s vlajkou organizace Islámský stát (IS) a s ručně psaným textem v arabštině. Také vykřikoval "Alláhu Akbar" (Bůh je veliký). Případu se proto ujala protiteroristická brigáda a tajná služba, dodal prokurátor.

Útočníkem byl podle policie 20letý marocký džihádista Salah Alí, který byl v roce 2013 zapleten do jedné loupeže na jihu Francie. V textu kromě jiného vysvětlil svůj dnešní čin jako pomstu za útoky, které vede Francie se spojenci proti islamistům v Sýrii. Policie pátrá, kdy a odkud do Paříže přijel a kde zde bydlel.

První informace hovořily o tom, že útočník měl na sobě sebevražedný pás. Jak se později ukázalo, šlo o atrapu.

Celá čtvrť, kde se komisařství nachází, byla uzavřena, na místo byla vyslána protiteroristická jednotka. Policie vyzvala obyvatele domů v okolí incidentu, aby zavřeli okna a nezůstávali na balkónech. Stovky lidí následně evakuovala.

Na místě zasahovali i pyrotechnici.

V ulici Rue de la Goutte-d'Or, kde se policejní stanice nachází, zazněly dva až tři výstřely. Muž pak zůstal ležet na chodníku.

Svědkyně, která bydlí v ulici, podle agentury Reuters uvedla, že policisté na muže něco křičeli a on k nim pak běžel. V tu chvíli se ozvaly výstřely.

"Byla jsem v obývacím pokoji, který leží naproti komisařství. Slyšela jsem dva nebo tři výstřely, nebyly to ale výstřely z kalašnikovů. Všichni vyběhli na balkony. Policisté lidem řekli, aby nezůstávali na balkonech, a lidem na ulicích, aby šli do metra. Schovala jsem se v pokoji, který je co nejdál od komisařství," řekla serveru Libération jiná žena.

Mluvčí ministerstva vnitra uvedl, že útočník byl zastřelen ve chvíli, kdy se na recepci komisařství pokoušel napadnout policejního důstojníka.

Server 20 minutes uvedl, že útočník mohl mít přinejmenším jednoho společníka, kterého prý policisté zadrželi. Zprávu úřady nepotvrdily.

autor: Zahraničí | 7. 1. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama