Rabat - Turisty oblíbené zemi v severozápadním cípu Afriky se arabské revoluce zatím vyhýbají. Stejně jako v ostatních islámských zemích ale i tady lidsko-právní aktivisté využívají sociální sítě jako platformu, pomocí které usilují o změny.
Spuštění kampaně na Facebooku a Twitteru zapříčinil případ šestnáctileté Amíny Filálíové, která o víkendu spáchala sebevraždu. Byla totiž donucená provdat se za muže, který ji před rokem znásilnil.
Důvod? Marocký zákon č. 475 umožňuje násilníkům utéct před spravedlností, pokud se ožení s obětí, a vrátí tak rodině postižené čest. Tradiční pravidlo platí ve více blízkovýchodních zemích.
Tradice
"Šestnáctiletá Amína byla zneužita hned třikrát, nejdříve deviantem, pak tradicí a nakonec zákonem č. 475," postěžovala si na Twitteru aktivistka Abadíla Máelajníneová.
Jak napsala agentura AP, sňatek jako řešení sporu mezi viníkem a rodinou Amíny navrhoval od začátku soudního procesu sám soudce.
"Neděje se to často," vysvětlil AP Abdelazíz Nouaydí z Asociace pro právní reformy s tím, že znásilněné ženy sňatky s násilníky předcházejí skandálu.
"Roky žádáme, aby zákon č. 475 byl zrušen. Umožňuje deviantům, aby se vyhnuli spravedlnosti," doplnila Fouzia Assouliová z Demokratické ligy pro ženská práva.
Maroko novelizovalo rodinné právo v roce 2004. Podle aktivistů je ale stále co zlepšovat.
Manželovi Amíny hrozil v případě usvědčení trest mezi 10 a 20 lety vězení, protože dívce bylo v době znásilnění teprve patnáct.
Facebooková stránka "My všichni jsme Amína Filálíová" si získala během prvních pár dní tisíce příznivců.