Valletta - Malta, častý cíl uprchlíků z Afriky na cestě za lepším životem, se dostala do křížku s Evropskou komisí (EK).
Brusel na tamní vládu tlačí, aby na své území co nejdříve pustila 102 imigrantů z Afriky, které na moři zachránil tanker.
Plavidlo je momentálně nejblíže právě ostrovu ve Středozemním moři, ovšem úřady je odmítají přijmout.
"Je humanitární povinností maltských autorit dovolit těmto lidem se vylodit," uvedla v tiskové zprávě komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmstromová. "Poslat loď zpět do Libye by bylo zcela proti mezinárodnímu právu."
Mezi uprchlíky jsou podle informací EK i čtyři těhotné ženy, jedna zraněná žena a pětiměsíční dítě. Kapitán lodi požádal o okamžitou lékařskou pomoc. Představitelé ostrovního státu se ale hájí tím, že imigranti nejsou v nebezpečí a nestrádají.
"Zachránit životy těchto lidí je věcí prvního a nejpřednějšího významu," je přesvědčena komisařka s tím, že jakékoli námitky ohledně případné odpovědnosti nebo zapojení italských či libyjských úřadů uprchlíkům momentálně nepomohou.
"Tyto otázky by měly být objasněny později," míní Malstromová. Komisařka nicméně doplnila, že chápe tlak spojený s imigranty, kterému Malta čelí. Na ostrov se každoročně hrnou tisíce lidí prchajících z Afriky.
Podle agentury Reuters je tanker registrován v Libérii. Uprchlíky zachránil během své cesty na Maltu, kde je chce vysadit. Podle serveru BBC News byli imigranti zachráněni z libyjského pobřeží.
Loď ignorovala žádost italského námořnictva, aby uprchlíky vyložila v nejbližším přístavu, tedy v Libyi. "Vláda řekla kapitánovi lodi, že vzhledem k tomu, že ignoroval instrukce (italského námořnictva - pozn. red.), bylo mu zakázáno vstoupit do maltských vod," cituje server prohlášení vlády.
Předseda maltské vlády Joseph Muscat minulý měsíc prohlásil, že zátěž v podobě mnoha uprchlíků směřujících do Evropské unie by neměla spadat na tak malou zemi, jakou je Malta.
"Nazvěte nás krutými, nazvěte nás bezcitnými, ale nedáme se snadno přesvědčit," prohlásil předseda vlády.