Malárie: Otázky a odpovědi

Red Zah
12. 8. 2006 0:00
Praha - Každoročně na malárii zemře jeden a půl milionu lidí, většinou dětí mladších pěti let. Devadesát procent úmrtí připadá právě na Afriku.

Malárii způsobují čtyři druhy prvoků plasmodií, které vyvolávají různé typy malárií. Prvoky rodu Plasmodium přenášejí pouze samičky komárů rodu Anopheles.

Je známo asi 400 druhů anofelů, z nichž 76 nemoc přenáší.  Příznaky tropické malárie, která je ze čtyř typů malárií nejzávažnější, jsou způsobené parazitem Plasmodium falciparum a dostavují se za 7 až 12 dní po poštípání malarickými komáry. Pokud není nemoc s těžkými komplikacemi léčena, bývá často smrtelná.

Ostatní druhy plasmodií (Plasmodium ovale, P. vivax, P. malariae) vyvolávají onemocnění zpravidla bez komplikací.

Jak se malárie projevuje?

Několik hodin trvajícími záchvaty, které mají tři fáze: fázi zimnici, fázi horečky a fázi poklesu horečky s pocením. První fáze začíná pocitem silného chladu, mrazení a třesavky. Kůže je suchá a bledá, objevuje se promodrání rtů a prstů.

Malárii způsobují čtyři druhy prvoků plasmodií, které vyvolávají různé typy malárií.
Malárii způsobují čtyři druhy prvoků plasmodií, které vyvolávají různé typy malárií. | Foto: Reuters

Nemocný je malátný, má bolesti hlavy a hučí mu v uších, má bolesti v zádech, nohou i rukou, zvrací. Za 15 minut až za dvě hodiny teplota stoupne na 39 až 41,5 stupňů. Kůže je teplá a suchá, krevní tlak klesá, puls a dýchání jsou zrychlené. Nemocný je neklidný, bývá i dezorientovaný.

Horečná fáze trvá podle druhu malárie dvě až šest (někdy i více) hodin. Pokles teploty provází silné pocení, pocit plevy a vyčerpanosti. Nemocný usíná, mezi záchvaty se cítí relativně lépe. 

Cestovatel může onemocnět během pobytu v malarické oblasti nebo i po návratu domů. Dle typu malárie se vyskytuje i zvracení, bolestivé stavy a vyčerpanost organismu. Při podezření na toto onemocnění je třeba navštívit co nejdříve lékaře, který z laboratorního vyšetření krve určí diagnózu a nasadí účinnou léčbu. Rychlá diagnostika a odpovídající léčba je zde skutečně důležitá.

Jak se proti malárii chránit?

Riziko poštípání komárem je možné snížit omezením pobytu venku po západu slunce, kdy je aktivita komárů nejvyšší.

Riziko poštípání komárem je možné snížit omezením pobytu venku po západu slunce, kdy je aktivita komárů nejvyšší.
Riziko poštípání komárem je možné snížit omezením pobytu venku po západu slunce, kdy je aktivita komárů nejvyšší. | Foto: Aktuálně.cz

Používáním moskytiér dokonale utěsněných pod lůžkem a ošetřených repelenty. Dále nošením světlého oděvu s dlouhými rukávy a nohavicemi, používáním repelentů, insekticidů.

Vakcína proti malárii není. Preventivně lze užívat léky - antimalarika, která se berou ve formě tablet před cestou, během cesty a také ještě zhruba měsíc po návratu z rizikové oblasti.

Antimalarika je nutné vybírat především podle oblasti, kam se cestuje, a podle toho, jak je tato zóna klasifikována podle kritérií Světové zdravotnické organizace. Některá z nich nelze užívat delší dobu kvůli vedlejším účinkům.

 

Právě se děje

Další zprávy