Nařkl policisty z lenosti, za trest jde do vězení. Malajsie odsoudila prvního člověka za "fake news"

Zahraničí Zahraničí
30. 4. 2018 20:10
Šestačtyřicetiletý Dán ve videu na kanálu YouTube tvrdil, že policie přijela na místo zásahu až 50 minut po tísňovém hovoru. To ale byla podle policistů lež.
Portrét Palestince zabitého v Malajsii.
Portrét Palestince zabitého v Malajsii. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Malajsie je jednou z prvních zemí, které zakázaly pod hrozbou trestu šíření lživých zpráv neboli fake news na sociálních sítích. Tomu, kdo zákon poruší, hrozí vysoká pokuta, nebo dokonce vězení.

Nový zákon teď dopadl na prvního "provinilce". Je jím navíc cizinec, Saleh Sulajman.

Šestačtyřicetiletý Dán s jemenskými kořeny podle soudu na sociálních sítích neprávem nařkl policii, že pomalu reagovala na vraždu palestinského učitele Fádího Batše.

Sulajman policii kritizoval skrze video, které umístil na server YouTube. Tvrdil v něm, že policie na tísňové volání v sobotu 21. dubna odpověděla až za 50 minut. Policisté to odmítají a oponují, že jim cesta na místo střelby ve skutečnosti trvala jen osm minut.

Podle obžaloby Sulajman publikoval skrze video na YouTube falešnou zprávu a měl přitom "špatné záměry". Soud mu uložil pokutu 10 tisíc malajsijských ringgitů (asi 54 tisíc korun), muž si ale raději vybral měsíc za mřížemi.

Odsouzeni mohou být i cizinci

Malajsie patří mezi první státy, které ve svém právu ukotvily postih za šíření dezinformací. V zákoně je země definovala jako "zprávy, informace a data, které jsou zcela nebo částečně nepravdivé". Trest přitom hrozí každému, kdo je jakýmkoliv způsobem šíří.

Zákon zahrnuje blogy, veřejná fóra a sociální sítě. Šířit falešnou zprávu se nesmí obyčejnými příspěvky, ale ani videi nebo zvukovými záznamy.

Postihnutelný může být každý, kdo o občanech Malajsie šíří "nepravdivé informace". Odsouzeni tak mohou být také cizinci, technicky i v nepřítomnosti. A to až k šesti letům za mřížemi a pokutě 500 tisíc ringgitů (přes dva a půl milionu korun).

První odsouzený Saleh Sulajman se přelíčení u soudu nezúčastnil, svoji vinu ale uznal. Podle britského serveru The Guardian nicméně dodal, že publikováním videa nezamýšlel nikomu ublížit a že jednal v "okamžiku rozhořčení".

"Udělal jsem chybu. Vážně se omlouvám každému v Malajsii, nejen malajsijské policii," uvedl.

Pětatřicetiletého učitele Batše, u jehož případu si Sulajman stěžoval na pomalý postup policie, před více než týdnem zastřelili dva útočníci. Batš byl podle malajsijských úřadů odborníkem v oblasti elektroinženýrství a sestavování raket.

Islamistické hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, mrtvého označilo za svého člena a z vraždy obvinilo izraelskou rozvědku Mosad. To ale izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman odmítl.

Na zákon se snesla kritika

Nedávno přijatý zákon proti šíření lživých zpráv má v Malajsii řadu kritiků. Místní média jej dokonce zažalovala s tím, že je protiústavní.

Kritikou nešetří ani opozice, podle které byl zákon přijat, aby před blížícími se volbami umlčel její politiky.

"Zákon sleduje jediný cíl - umlčet opozici … tresty jsou příliš vysoké a lživá zpráva je definována vágně," řekl v březnu při projednávání zákona Eric Paulsen, spoluzakladatel malajsijské organizace na ochranu lidských práv Právníci za svobodu (LFL).

Zároveň doplnil, že jeho přijetí bude mít vliv na informování o korupční kauze, s níž je spojen přímo malajsijský premiér Najib Razak.

Razak figuruje ve finančním skandálu kolem investičního fondu 1MDB, který sám založil. Zmizely z něj asi čtyři miliardy dolarů (přes 85 miliard korun) a o případ se zajímá Švýcarsko i Spojené státy. Na Razakově osobním kontě se totiž objevilo přes 680 milionů dolarů (14,5 miliardy korun).

Video: Zprávy o ještěřích lidech a chemtrails? Lidé mají právo na informace z různých stran, říká Petr Žantovský

Nemůžete něco zatratit jen proto, že se tam najde lež, myslí si novinář a nově zvolený člen Rady ČTK Petr Žantovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy