Kimův bratr se před svou vraždou setkal s tajemným Američanem. Přes počítač mu předal data

Martin Novák Martin Novák
30. 1. 2018 6:41
V procesu se dvěma ženami, které před rokem otrávily bratra severokorejského vůdce Kim Čong-nama, zazněla důležitá svědectví.
Záběr z letiště z února 2017.
Záběr z letiště z února 2017. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Dvě ženy před rokem na letišti v malajsijském Kuala Lumpuru připravily o život Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Nyní v procesu vypovídají klíčoví svědci, kteří zmiňují i jednoho tajemného Američana.

Důležitou informaci, o které už dříve spekuloval japonský deník Asahi Šimbun, před soudem v pondělí potvrdil policejní důstojník Wan Azirul.

Kim Čong-nam se loni 9. února - čtyři dny před svou smrtí - sešel v hotelu na malajsijském ostrově Langkawi s neznámým mužem. Byl to Američan korejského původu.

Když vyšetřovatelé po Kimově vraždě kontrolovali jeho laptop, zjistili, že naposledy byl zapnutý právě 9. února a že z něj v ten den někdo přenesl mnoho dat.

Japonský list v minulosti napsal, že Američan byl pracovníkem "výzvědných služeb" a že na schůzku s Kim Čong-namem přiletěl do Malajsie z thajského Bangkoku. To ale policista ve své výpovědi neuvedl.

Před soudem stojí dvě ženy, které na letišti v Kuala Lumpuru potřely Kimovu tvář látkou VX. Ta způsobila, že se šestačtyřicetiletý Severokorejec udusil. Zemřel v sanitce cestou do nemocnice.

Indonésanka a Vietnamka tvrdí, že se považovaly za součást natáčení humorného videa a neměly tušení, co se děje. Obžaloba to ale označuje za nesmysl.

Z dalších svědectví vyplývá, že obžalované ženy byly v kontaktu se čtveřicí Severokorejců. Ti krátce před činem ze země odletěli. Na letiště v Kuala Lumpuru je přitom přivezl automobil registrovaný na severokorejské velvyslanectví v Malajsii.

Ve společnosti těchto mužů byl pak také na letišti spatřen jeden diplomat z ambasády KLDR.

Oběma ženám hrozí trest smrti. Vyhnou se mu jedině tehdy, pokud soud rozhodne, že nešlo o úmysl.

Kim Čong-nam žil v exilu v Macau od roku 2008, kdy se dostal do sporů se svým otcem, tehdejším vůdcem KLDR Kim Čong-ilem.

Jeho nástupce Kim Čong-un viděl ve starším bratrovi zřejmě ohrožení, a proto nařídil jeho likvidaci, domnívají se někteří analytici zaměření na Severní Koreu.

Kim Čong-nam se několikrát veřejně vyjádřil kriticky na adresu severokorejského režimu. Není ale známo, že by se zapojil do nějaké politické aktivity v zahraničí.

Malajsijská policie souběžně vyšetřuje, jak se záznam útoku na Kima, pořízený průmyslovou kamerou, dostal do médií. Jako první jej odvysílala japonská televize Fuji TV. Zatím ale nebyl nikdo obviněn.

Podívejte se na záběry útoku na Kim Čong-nama:

Kamery na letišti zachytily vraždu bratra severokorejského vůdce | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy