Deset let vězení za fake news? Malajsie chystá nový zákon, podle kritiků chce jen umlčet opozici

ČTK ČTK
26. 3. 2018 19:38
Malajsijský premiér Najib Razak chce tvrdě trestat šíření falešných zpráv, opozice to označuje za účelový krok před volbami.
Najib Razak.
Najib Razak. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Vláda malajsijského premiéra Najiba Razaka v pondělí parlamentu předložila zákon, který falešné zprávy trestá vysokými pokutami a až desetiletým vězením, informovala agentura Reuters. Podle kritiků je ale návrh zákona jen pokusem umlčet opozici a ovlivní zpravodajství o korupčním skandálu, s nímž je Razab spojen. Parlament bude o zákonu jednat před volbami.

Ten, kdo bude uznán vinným z šíření falešných zpráv, bude podle navrhovaného zákona potrestán pokutou až 500 000 malajsijských ringgitů (přes 2,6 milionu Kč) nebo až desetiletým vězením, popřípadě obojím.

Falešné zprávy návrh definuje jako "zprávy, informace a data, která jsou zcela nebo částečně nepravdivá". Postižen může být každý, kdo je jakýmkoli způsobem šíří. Návrh zákona zahrnuje blogy, veřejná fóra a sociální média. Odsouzen může být kdokoli, kdo o Malajsii a jejích občanech šíří falešné zprávy - technicky tedy mohou být v nepřítomnosti odsouzeni i cizinci, napsal zpravodajský server BBC.

Kritici tento krok popisují jako pokus umlčet opozici před volbami. Ty se musejí konat do 24. srpna, ale obecně se očekává, že se uskuteční v nejbližších týdnech.

"Zákon sleduje jediný cíl - umlčet opozici… tresty jsou příliš vysoké a falešná zpráva je definována vágně," řekl Eric Paulsen, spoluzakladatel malajsijské organizace na ochranu lidských práv Právníci za svobodu (LFL). "Vypadá to také, že před volbami se schválením zákona spěchají. S největší pravděpodobností zákon parlamentem projde ještě před nimi," dodal.

Paulsen uvedl, že zákon ovlivní zpravodajství o korupční kauze, s níž je spojen premiér.

Razak figuruje ve finančním skandálu kolem investičního fondu 1MDB, který sám založil. Byly z něj ukradeny asi čtyři miliardy dolarů (přes 85 miliard Kč) a o případ se zajímá Švýcarsko i Spojené státy. Na Razakově osobním kontě se objevilo přes 680 milionů dolarů (14,5 miliardy Kč).

Americký list The Wall Street Journal napsal, že mu byla předložena dokumentace, jež dokládá, že peníze na premiérově účtu pocházejí z investičního fondu.

Jedno z malajsijských ministerstev před několika dny uvedlo, že jakákoli zpráva o fondu 1MDB, již neschválí vláda, je falešná. Paulsen varoval, že podle tohoto precedentu bude o tom, co je falešná zpráva, rozhodovat vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy