Manchester, New Hampshire - Herman Cain začíná potichu zvažovat, že odstoupí z boje o republikánskou nominaci na prezidenta.
Afroameričan Cain ještě před několika týdny vedl v průzkumech mezi republikánskými voliči, teď se mu ale nedaří a docházejí mu peníze na další kampaň.
Pětašedesátiletý Cain draze platí za skandální odhalení týkající se jeho - zřejmě ne zcela idylických - vztahů se ženami. Nejprve se ukázalo, že dvě jeho bývalé podřízené v Národní asociaci amerických restaurací dostaly finanční odstupné, aby si nestěžovaly, že je sexuálně obtěžoval.
Další dvě prohlásily v tisku, že se k nim Cain choval neurvale, ale že nepodaly žalobu.
Posledním hřebíkem do rakve Cainovy volební kampaně ale zřejmě bude vystoupení Ginger Whiteové, která v médiích řekla, že s ní Cain třináct let udržoval důvěrný vztah.
Herman Cain všechna obvinění odmítá s tím, že se jedná o útok liberálů na jeho osobu. Tvrdí, že vyvolal jejich hněv svými úspěchy při kampani a že mu americký establishment nemůže odpustit jeho přitažlivost v očích voličů, unavených tradičními washingtonskými politiky.
"Promluvím s Glorií"
Mnozí analytici jsou přesvědčeni, že Cain skončil, ať bude ve volební kampani pokračovat, nebo ne. On sám cítí, že se z utržených ran těžko vzpamatuje.
Už prohlásil, že se v "několika příštích dnech" rozhodne, zda pokračovat dál v boji o nominaci, či nikoli.
Novinářům shromážděným ve svém volebním centru pro stát New Hampshire zatím řekl, že byl tak zaneprázdněn kampaní, že ještě nemohl probrat celou záležitost se svou ženou a rodinou.
"Nehodlám se rozhodnout dřív, než si promluvím z očí do očí se ženou," prohlásil s tím, že v posledním týdnu mluvil se svou manželkou Glorií, s níž je ženatý 43 let, pouze telefonicky.
Šestačtyřicetiletá podnikatelka z Atlanty Ginger Whiteová, která se postarala o poslední Cainův skandál, tvrdí, že s ní přerušil vztah až předtím, než se začal ucházet o nominaci na prezidenta.
S Cainem ale prý dál zůstala v kontaktu až do minulého týdne, což dokládá účty za telefon, na nichž figuruje jeho číslo. Tvrdí také, že jí dával dárky a peníze.
Cain se naopak brání, že Whiteové jen finančně pomáhal, protože se ocitla v nesnázích. Cainovi poradci se ve středu sešli, aby stanovili strategii, jak tato obvinění "neutralizovat".
Analytik Dan McLagan však serveru Huffingtonpost řekl: "Cain je v tuto chvíli už jako zombie. Změnil se v mrtvolu, zřejmě si toho ale nevšiml a dál pokračuje v chůzi."
Expertka na Írán Bachmannová
Politickou mrtvolou je pravděpodobně i další kandidátka na prezidenta Michele Bachmannová. Ta si "kope hrob" svou neuvěřitelnou ignorancí v téměř všech oblastech americké i zahraniční politiky.
Bachmannová, která je v posledních týdnech velkým kritikem Íránu, ve středu v Iowě nastínila svým stoupencům, jaké má plány v oblasti diplomacie.
Prohlásila, že pokud by byla v Bílém domě, zavřela by americké velvyslanectví v Íránu. Zcela jí unikl fakt, že USA nemají ambasádu v Íránu od roku 1979, kdy ji obsadili radikální Íránci a drželi pak její americký personál jako rukojmí.
O rok později USA a Írán přerušily vzájemné vztahy, které od té doby nikdy neobnovily. Pokud spolu tyto dvě země řeší nějaké záležitosti, činí tak prostřednictvím Švýcarska.
Trapasu si všiml nejen americký tisk, ale například i německý Spiegel Online. Ten uveřejnil komentář, v němž jeho autor označuje americké republikánské kandidáty na prezidenta za "Klub lhářů, demagogů a ignorantů".