Maduro na demonstraci tisíců přiznivců oznámil vojenské cvičení

ČTK ČTK
15. 8. 2017 0:14
Venezuelský prezident Nicolás Maduro svolal na konec srpna vojenské cvičení jako reakci na nedávné výroky svého amerického protějšku Donalda Trumpa, podle něhož USA zvažují ve venezuelské krizi více možnosti včetně vojenského řešení. Maduro se nyní prostřednictvím demonstrace svých příznivců snaží získat politické body "bojem proti společnému nepříteli", Trumpovy výroky totiž odsoudila i opozice.
Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil na konec srpna vojenské cvičení. Oznámil to před tisíci příznivců, kteří v Caracasu protestovali proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten minulý týden řekl, že USA zvažují ve venezuelské krizi několik možností, včetně vojenského řešení.

"Tento národ je rozhodnutý čelit extremistům a rasistům ze Spojených států," prohlásil Maduro na demonstraci před prezidentským palácem, kde visel velký transparent "Trump pryč z Latinské Ameriky". Maduro oznámil, že cvičení by se v celé zemi mělo konat 26. a 27. srpna.

Podle agentury Reuters se Maduro demonstrací snaží získat politické body "bojem proti společnému nepříteli". Trumpovy páteční výroky o možném vojenském řešení o víkendu odsoudilo i několik zemí Latinské Ameriky, včetně těch, které Madurův režim kritizují jako autoritářský. Za nepřijatelné označila slova o použití síly ze strany jakéhokoli státu proti Venezuele i opozice.

Proti autoritářskému prezidentovi Madurovi lidé v zemi už od dubna protestují, vláda demonstrace brutálně potlačuje. Zemřelo už přes 140 lidí, většina z nich na následky střelného zranění.

Demonstrace svolává opozice, která má už rok a půl většinu v parlamentu, jehož práci ale blokuje prezidentovi nakloněný nejvyšší soud. Vládní socialisté navíc nedávno sporným způsobem ustavili nový vlastní zákonodárný orgán.

Pochybnosti panují o tom, jak velkou podporu má Maduro v armádě. Oficiálně ozbrojené síly deklarují, že stojí jednotně za vládou. V posledních týdnech ale několik důstojníků zveřejnilo na internetu videa, v nichž tvrdí opak.

Naposledy v pondělí publikovala na sociálních sítích video podporučice Evelyn Andradeová, která podobně jako dříve několik jejích předchůdců vyzvala ke vzpouře proti vládě. V prohlášení odsoudila porušování lidských práv venezuelským režimem a vyzvala k propuštění politických vězňů.

 

Právě se děje

Další zprávy