Madrid chce do 10 let z EU nejsilnější ekonomiku světa

Roman Gazdík
8. 1. 2010 11:00
Toho, kdo nebude plnit závazky, mají čekat pokuty
José Luis Rodríguez Zapatero
José Luis Rodríguez Zapatero | Foto: Reuters

Madrid - Španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero dnes oficiálně odstartuje éru španělského předsednictví EU, vůbec prvního po schválení Lisabonské smlouvy.

A cílem Madridu není nic menšího než plán na to, jak učinit do deseti let z Evropské unie tu nejvíce konkurenceschopnou ekonomiku na světě.

Stejnou iniciativu už EU ohlásila před deseti lety a cílovým rokem byl právě 2010. Receptem je pak podpora podnikání, zvýšení investic do vzdělání a výzkumu a naopak snížení nezaměstnanosti. Nastavená kritéria však splnily pouze dvě země - Dánsko a Finsko.

Pokuty pro zpozdilce

Podle Zapatera se však během nynější krize vlády poučily. Chápou, jakým způsobem je třeba postupovat i nutnost zavedení větších pravomocí Evropské komise nad ekonomickou politikou jednotlivých zemí.

"Pro ekonomickou strategii 2020 je naprosto klíčové, aby na sebe vzala novou podobu, závaznou podobu," prohlásil Zapatero ve čtvrtek na tiskové konferenci. O strategii budou evropští vůdci jednat na únorovém summitu a Madrid jim navrhne, aby byly trestány národy, které přijaté závazky nedodrží.

Řecko děla EU vrásky
Řecko děla EU vrásky | Foto: Reuters

"Je to něco, co navrhneme, ale nemohou předjímat výsledek debaty," řekl Zapatero dle serveru EUobserver.

Jedním z trestů by mohlo být zastavení plateb z evropského rozpočtu.

Přestože španělský premiér žádnou zemi výslovně nejmenoval, sedmadvacítku v poslední době znepokojuje zejména Řecko, které léta nedbalo na doporučení Bruselu ohledně krácení děr v rozpočtu a navíc lhalo o skutečném stavu deficitu a zadlužení.

Výsledkem je nyní dvanáctiprocentní řecký deficit a snížení ratingu, takže se Řecku automaticky zdražují půjčky. Evropská centrální banka již oznámila, že zemi nepomůže.

Růst nejméně 2 procenta

Znepokojivé zprávy však přicházejí i z dalších zemí. Ve stejný den jako Zapatero varoval nový evropský prezident Herman Van Rompuy před snižující se aktivitou průmyslu v Nizozemsku, Británii, Belgii a Itálii.

Herman Van Rompuy
Herman Van Rompuy | Foto: Reuters

HDP sedmadvacítky podle odhadů poroste o méně než jedno procento za rok, to je však dle Van Rompuyho málo.

"Budeme muset dosáhnout ročního růstu nejméně dvou procent, pokud chceme držet krok se zbytkem světa a s naší představou o nás samých," prohlásil Belgičan v čele EU.

V bližším časovém horizontu španělské předsednictví slíbilo zkoordinovat pozice EU v otázce možného zavedení letištních skenerů pro zvýšení bezpečnosti. O tom by se mělo jednat už dvacátého ledna na summitu evropských ministrů dopravy a vnitra.

 

Právě se děje

Další zprávy