Maďarský paradox. Levice napadá pravici, že je proruská

Martin Novák Martin Novák
3. 4. 2014 6:03
V neděli Maďaři volí parlament. Fidesz Viktora Orbána znovu vyhraje. Ale ne tak drtivě jako v roce 2010.
Příznivec opoziční levicové Demokratické koalice na shromáždění v Budapešti.
Příznivec opoziční levicové Demokratické koalice na shromáždění v Budapešti. | Foto: Reuters

Budapešť – Pro Čechy je nepředstavitelné, aby na předvolební stranický mítink přišly desetitisíce lidí. Maďarsko je v tom úplně jiné.

Viktor Orbán a jeho vládnoucí Svaz mladých demokratů (Fidesz) dokázal dostat v neděli do centra Budapešti sto tisíc lidí. I opoziční levicová Demokratická koalice shromáždila několik desítek tisíc svých příznivců na náměstí.

Kampaň je nabitá emocemi a ostrými útoky. Orbán od roku 2010 disponuje po drtivém vítězství dvoutřetinovou parlamentní většinou.

Orbán dostal na mítink v centru Budapešti desetitisíce lidí.
Orbán dostal na mítink v centru Budapešti desetitisíce lidí. | Foto: Reuters

Určitě zvítězí znovu, ale jde o to, s jakým náskokem. Poslední průzkumy mu přisuzovaly 33 procent, opoziční levicové Demokratické koalici 19 procent a krajně pravicovému Jobbiku (Hnutí za lepší Maďarsko) 15 procent.

Premiér vytáhl před volbami řadu trumfů. Pyšní se nejnižší nezaměstnaností za posledních pět let, nově otevřenou trasou budapešťského metra a neustále opakuje, že Maďarsko si nenechá nic diktovat ani od Evropské unie, ani od Mezinárodního měnového fondu.

"Silná vláda vybuduje silnou zemi," řekl na jednom z mítinků na jihu země.

Viktor Orbán (vlevo) a Robert Fico při slavnostní inauguraci nového plynovodu ze Slovenska do Maďarska.
Viktor Orbán (vlevo) a Robert Fico při slavnostní inauguraci nového plynovodu ze Slovenska do Maďarska. | Foto: Reuters

"Nestará se příliš o to, co si myslí nebo říká Evropská unie. To se mi líbí, hájí maďarské zájmy," citovala agentura Reuters devětadvacetiletého účetního Zoltana Szerencsese.

Vláda má na své straně většinu médií v zemi.

"Když se díváte na veřejnoprávní televizi nebo rozhlas, tak to už je taková propaganda, že se tomu musíte smát. Levici dávají prostor jen média, která mají malou sledovanost a malý dosah. Veřejnoprávní média se stala stranickými médii Fideszu. A říkám to jako člověk, který v Česku volí pravici," řekl Aktuálně.cz Čech David Prokop, který už několik let pracuje v Budapešti a umí maďarsky.

Jaderná elektrárna v Paksi.
Jaderná elektrárna v Paksi. | Foto: Aktuálně.cz

Opoziční levicová Demokratická koalice si v rámci předvolební kritiky vlády vyšlápla paradoxně na to, že Orbán je příliš proruský a žene Maďarsko do náruče Kremlu.

Vyčítá mu zejména dohodu s ruským Rosatomem o rozšíření jaderné elektrárny v Paksu, která byla uzavřena podezřele rychle a bez jakéhokoliv výběrového řízení. Dostavbu přitom bude financovat z osmdesáti procent ruská strana.

Orbán se také z politiků Evropské unie nejostřeji vymezil vůči protiruským sankcím za anexi Krymu.

"Bylo by dobré se vyhnout přísným sankcím, protože nejsou v zájmu Evropy ani Maďarska," řekl premiér deníku Vilaggazdasag.

Je to paradox. Role se obrátily. V minulosti naopak maďarská pravice napadala levici za poklonkování Moskvě.

Hovoří Viktor Orbán.
Hovoří Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Orbán vstoupil do politiky v roce 1989 jako vášnivý antikomunista a odpůrce všeho, co souvisí s Ruskem. Tvrdě kritizoval vládu socialistů v letech 2002 až 2009 za to, že podepsala s Ruskem řadu dohod o energetické a ekonomické spolupráci, které Maďarsko těsněji svázaly s Moskvou.

Orbánova strana dokonce v parlamentu prosazovala závaznou rezoluci, aby Maďarsko upřednostnilo stavbu na Rusku nezávislém plynovodu Nabucco před South Streamem, prosazovaným Kremlem.

Teď se role obrátily a socialisté obviňují Orbána, že zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Rusům "daroval" a je třeba smlouvu zrušit.

"Je to téma hlavně v levicových médiích, ale většina médií levicová není, takže pro, řekl bych, obyčejného Maďara to moc téma není, protože o tom moc neslyší. Já mám pocit, že ta levicová argumentace je pravdivá, protože to jednání o elektrárně údajně vedli rok v naprostém utajení a veřejnost se o tom dozvěděla až ve chvíli, kdy Orbán podepsal v Moskvě smlouvu s Putinem," říká David Prokop.

Foto: Reuters

O výsledku voleb ale postoj k Rusku ani elektrárna patrně nerozhodnou. Socialisty poškozuje fakt, že od moci odešli v roce 2009 v době hluboké krize, kterou nemálo Maďarů pocítilo snížením životní úrovně, a země musela požádat o finanční pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond.

"Podařilo se nám zlepšit ekonomickou situaci a bráníme úspěšně národní zájmy," prohlašuje mluvčí vlády Ferenc Kumin.

Orbán tedy téměř jistě vyhraje, byť rozdíl nebude tak šokující jako před čtyřmi lety, kdy socialisty převálcoval v poměru 53 ku 19 procentům.

 

Právě se děje

Další zprávy