Praha – Maďarsko zachází nehumánně s žadateli o azyl a záměrné dělá vše pro to, aby uprchlíci v zemi nemohli požádat o azyl.
Nová zpráva Amnesty International je ostře kritická k Budapešti a obviňuje maďarské policisty z toho, že násilím vracejí běžence do Srbska, bijí je nebo na ně posílají psy.
"Otřesné zacházení a komplikované azylové procedury jsou cynickou lstí, jak odradit žadatele o azyl od stále více militarizovaných hranic Maďarska," uvedl ředitel Amnesty International pro Evropu John Dalhuisen.
V červenci tvrdil totéž Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Amnesty International vychází z výpovědí 143 osob, které coby žadatelé o azyl prošly Maďarskem, nebo se o to pokusily.
Maďarská vláda přijala opatření, že každý běženec chycený policií do vzdálenosti osmi kilometrů od srbské hranice má být vrácen. Odmítá však tvrzení o používání násilí.
Mluvčí kabinetu Zoltán Kovács už v minulosti na podobná obvinění řekl, že to jsou lži.
Budapešť stanovila hranici vyřizování žádostí o azyl na patnáct denně. Zároveň ale uzavřela přijímací centra a omezila asistenci těm, kteří se rozhodnou žádost o azyl podat.
Podle Kovácse kvůli tomu, že někteří lidé maďarský azylový systém zneužívali.
V neděli je v Maďarsku referendum o kvótách, kterými chce Evropská komise rovnoměrněji rozdělit běžence po celé Evropské unii. Premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz agitují pro odmítnutí kvót.
Platné však bude referendum pouze v případě, že se ho zúčastní většina oprávněných voličů. Podle průzkumů není jisté, že se tak stane.
Fidesz po celé zemi na billboardech a v televizních spotech spojuje migraci s terorismem. Stejně hovořil minulý týden ve Valném shromáždění OSN také maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó.
"Nekontrolovaná a neregulovaná masová migrace nabízí příležitost teroristickým organizacím vyslat své členy do jiných států a na jiné kontinenty," řekl Szijjártó.
V projevu označil Maďarsko za křesťanskou zemi. Orbán na konci minulého týdne navrhl výstavbu velkého uprchlického tábora v Libyi, kde by se soustřeďovali všichni běženci a čekali by tam na vyřízení svých žádostí o azyl.
Žádná další členská země EU však tento záměr zatím nepodpořila.