Maďarsko šetří. Ostrouháme parlament, žádá vláda

Martin Novák Martin Novák
4. 2. 2009 6:48
Vláda navrhuje snížení křesel ze 386 na 199
Historická budova maďarského parlamentu.
Historická budova maďarského parlamentu. | Foto: Aktuálně.cz

Budapešť - Maďarská vláda se při hledání úspor kvůli finanční krizi zaměřila i na parlament.

A chystá se zohlednit výsledky nedávného průzkumu veřejného mínění. Ten ukázal, že 93 procent Maďarů si přeje radikální zeštíhlení nejvyššího zastupitelského orgánu.

Socialistický kabinet premiéra Ference Gyurscányho se zabývá myšlenkou snížit počet parlamentních křesel ze 386 na 199. Z místních zastupitelstev a úřadů by pak odešlo v celé zemi celkem 26 tisíc lidí.

Tato redukce by podle premiéra znamenala pro stát roční úsporu ve výši zhruba sto miliard forintů (skoro devět a půl miliard korun). Zároveň by se zrušil dvoukolový volební systém a lidé by hlasovali jen v jediném kole. Tak by se ušetřilo dalších osm miliard forintů.

Foto: Reuters

Socialisté vládnou už druhé volební období. Své vítězství těsně obhájili v roce 2006. Nyní jsou ale velmi nepopulární, přičemž úder finanční krize na Maďarsko jim  rozhodně nepomohl.

Podle průzkumů by volby jasně vyhrála opoziční pravicová strana Fidesz. A to s více než desetiprocentním náskokem.

Fidesz ale není pro menší parlament a vládu obviňuje z populismu. "Kabinet sahá k populistickým krokům místo toho, aby se zabýval vážnými problémy způsobenými finanční krizí a řešil je," uvedl mluvčí Fideszu Péter Szijjártó.

Maďarský parlament je jen jednokomorový. Neskládá se ze dvou částí tak, jako je tomu v České republice s Poslaneckou sněmovnou a Senátem. Českých poslanců a senátorů je dohromady 281.

Maďarsko zasáhla globální krize nejhůře ze středoevropských zemí. Vláda si na konci loňského roku půjčila 25 miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu. Součástí plánovaných reforem je snížení daně z příjmu a sociálních příspěvků zaměstnavatelů, ale také zavedení majetkové daně pro nejbohatší vrstvu.

 

Právě se děje

Další zprávy