Podle Gulyáse nyní bude 280 žadatelů o azyl umístěno ve střediscích na maďarském území. Čtyři migranti, které zadržela maďarská cizinecká policie, zůstanou pod jejím dohledem jinde.
"Maďarská vláda s rozsudkem (Soudního dvora EU) nesouhlasí, považujeme ho za nebezpečný vzhledem k evropské bezpečnosti, ale coby členský stát EU budeme dodržovat všechny rozsudky," řekl podle agentury Reuters Gulyás. Dodal, že poté, co tranzitní zóny skončí, bude možné žádosti o azyl podávat jedině na maďarských velvyslanectvích a konzulátech.
Konzervativní premiér Viktor Orbán učinil z tvrdého přístupu proti migrantům jeden z pilířů své politiky. V roce 2015 během vrcholící migrační krize, kdy přes Maďarsko do západní Evropy přešly statisíce běženců, jeho vláda nechala na jižní hranici postavit plot s žiletkovým drátem.
Později na dvou místech na hranici se Srbskem zřídila dvě tranzitní zóny. Tato zařízení, v nichž žadatelé o azyl, včetně rodin s malými dětmi, přebývali v nákladních kontejnerech, často kritizovali ochránci lidských práv jak v Maďarsku, tak v zahraničí. Maďarským úřadům vytýkali například to, že migranti, jejichž žádosti o azyl byly zamítnuty, ale kteří čekali na vyřízení odvolání, nedostávali dostatek jídla.