Budapešť - Ultrapravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) se svým vehementním úsilím o "ochranu národních zájmů" pravidelně stará o rozruch na politické scéně v zemi.
Jeho příslušníci, napojení na dnes již zakázanou Maďarskou gardu, nevynechají jedinou příležitost, aby ukázali, jak si představují budoucnost - nejenom postkomunistické - Evropy. Etnickou "čistotu", kterou hodlají prosadit ve své zemi, by rádi rozšířili na celý kontinent.
Jeden ze sedmačtyřiceti poslanců, které má strana v parlamentu v Budapešti, se v tomto ohledu postaral o "premiéru". Nechal si udělat genetický test, který přinesl následující odborný posudek: "Žádná genetická stopa po židovských či romských předcích."
Židé a Romové jsou častým terčem útoků Jobbiku.
V Maďarsku tím strana vyvolala bouři nevole, a to i v řadách konzervativního tisku. Budapešťská laboratoř Nagy Gén Diagnosztika, která test prováděla, odmítla prozradit, kdy byl uskutečněn, a hlavně, kdo byl oním poslancem, který si jej nechal udělat.
Informaci o provedení genetického testu přinesl server Kuruc blízký maďarské extrémní pravici.
Propaganda před komunálními volbami?
Nagy Gén Diagnosztika, která nyní čelí trestnímu oznámení pro porušení zákonů proti rasové diskriminaci, se ohradila s tím, že test nemohla odmítnout "z etických důvodů" a jelikož je proti "jakékoli formě diskriminace", neměla ani právo pátrat po motivech, které poslance vedly k tomu, že se na pracovníky laboratoře se svou žádostí obrátil.
Ředitel Ústavu pro genetiku při maďarské Akademii věd István Raskó test označil za "nesmysl", protože je podle něj nemožné stanovit na základě rozboru chromozomů buněčného jádra, zda člověk měl, či neměl židovské či romské předky. Aféra podle něj vrhá na budapešťskou laboratoř velmi špatné světlo.
Trestní oznámení proti Nagy Gén Diagnosztika podala Vědecká rada, poradní sbor kabinetu premiéra Viktora Orbána.
"Domníváme se, že podobné praktiky jsou nejenom nepochopitelné, ale také neakceptovatelné, ať již z právního, či profesionálního hlediska," citovala agentura AFP tajemníka Rady profesora Jozsefa Mandla.
"Je zapotřebí prohlásit za neplatné všechny závěry testu," uvedl ve stejném duchu Paul Gradvohl, specialista na středoevropské civilizace ze severofrancouzské univerzity Nancy II.
Proti uskutečnění testu a nárůstu ultrapravicových tendencí v Maďarsku, které na podzim čekají komunální volby, se okamžitě ozval předseda Evropského židovského kongresu Moše Kantor.
Trojnásobný olympijský vítěz ve vodním pólu Tibor Benedek, který má židovské předky, zareagoval na celou aféru tím, že okamžitě prodal akciový podíl, který v Nagy Gén Diagnosztika držel.
Jobbik, založený v roce 2003, získal v druhém kole parlamentních voleb 12,2 procenta hlasů, v kole prvním dokonce 16,7 procenta. Od jeho představitelů se distancuje i jinak velmi nacionálně orientovaný, konzervativní vládní Fidesz. V posledních průzkumech má strana přibližně desetiprocentní podporu voličů.