Maďarští Židé se přou s vládou o výklad holokaustu

ČTK ČTK
9. 2. 2014 20:23
Hrozí, že budou bojkotovat akce k 70. výročí přesunu maďarských Židů do táborů smrti.
Do Osvětimi se při příležitosti 69. výročí osvobození koncentračního tábora vrátili i ti, kteří hrůzy nacismu přežili. (27. ledna 2014)
Do Osvětimi se při příležitosti 69. výročí osvobození koncentračního tábora vrátili i ti, kteří hrůzy nacismu přežili. (27. ledna 2014) | Foto: Reuters

Budapešť - Federace maďarských židovských obcí pohrozila, že bude bojkotovat letošní oficiální akce na paměť holokaustu. Hlavní maďarská židovská organizace ohlasovala podmínku, že akce musí jasněji ukázat roli Maďarů v deportacích a ve vraždění maďarských Židů.

Maďarsko si letos připomene 70. výročí přesunu více než 430 000 maďarských Židů do nacistických táborů smrti.

Maďarským Židům se nelíbí, že vláda Viktora Orbána se snaží ukázat Maďarsko jako oběť německé agrese a na Němce plně svaluje i odpovědnost za holokaust. Takovou symboliku má plánovaný velký památník k výročí obsazení Maďarska Německem v březnu 1944 a Židé chtějí, aby vláda od tohoto záměru upustila. Kritici považují vztyčení takového pomníku za součást snahy vlády premiéra Viktora Orbána zamlžit odpovědnost bývalých maďarských představitelů a tehdejších místních bezpečnostních sil za deportace Židů, které nastaly v červnu 1944.

Předseda federace András Heiszler potvrdil, že jeho organizace odmítá vládní plány na stavbu památníku a střediska na paměť holokaustu v Budapešti a památníku na obsazení Maďarska Německem v březnu 1944. Protestuje i proti jmenování nového ředitele historického ústavu, který podle něj omlouval deportace Židů z Maďarska.

"Pokud od vlády nedostaneme jasnou odpověď na tyto věci, naše rozhodnutí bude konečné," řekl Heiszler podle agentury Reuters. Dodal, že odpověď čeká v příštích dnech.

Federace rovněž kritizovala budované středisko na paměť holokaustu u budapešťského nádraží, kde bylo v roce 1944 seřadiště pro deportace Židů do táborů smrti. Podle ní toto centrum bagatelizuje roli maďarské kolaborace.

Vláda uvedla, že chce vzpomenout všechny obětí událostí po nacistickém vpádu 19. března 1944. "Tyto obětí si zaslouží soucítění a důstojnou vzpomínku," řekl mluvčí vlády minulý měsíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy