Maďarští Židé se přou s vládou o výklad holokaustu

ČTK ČTK
9. 2. 2014 20:23
Hrozí, že budou bojkotovat akce k 70. výročí přesunu maďarských Židů do táborů smrti.
Do Osvětimi se při příležitosti 69. výročí osvobození koncentračního tábora vrátili i ti, kteří hrůzy nacismu přežili. (27. ledna 2014)
Do Osvětimi se při příležitosti 69. výročí osvobození koncentračního tábora vrátili i ti, kteří hrůzy nacismu přežili. (27. ledna 2014) | Foto: Reuters

Budapešť - Federace maďarských židovských obcí pohrozila, že bude bojkotovat letošní oficiální akce na paměť holokaustu. Hlavní maďarská židovská organizace ohlasovala podmínku, že akce musí jasněji ukázat roli Maďarů v deportacích a ve vraždění maďarských Židů.

Maďarsko si letos připomene 70. výročí přesunu více než 430 000 maďarských Židů do nacistických táborů smrti.

Maďarským Židům se nelíbí, že vláda Viktora Orbána se snaží ukázat Maďarsko jako oběť německé agrese a na Němce plně svaluje i odpovědnost za holokaust. Takovou symboliku má plánovaný velký památník k výročí obsazení Maďarska Německem v březnu 1944 a Židé chtějí, aby vláda od tohoto záměru upustila. Kritici považují vztyčení takového pomníku za součást snahy vlády premiéra Viktora Orbána zamlžit odpovědnost bývalých maďarských představitelů a tehdejších místních bezpečnostních sil za deportace Židů, které nastaly v červnu 1944.

Předseda federace András Heiszler potvrdil, že jeho organizace odmítá vládní plány na stavbu památníku a střediska na paměť holokaustu v Budapešti a památníku na obsazení Maďarska Německem v březnu 1944. Protestuje i proti jmenování nového ředitele historického ústavu, který podle něj omlouval deportace Židů z Maďarska.

"Pokud od vlády nedostaneme jasnou odpověď na tyto věci, naše rozhodnutí bude konečné," řekl Heiszler podle agentury Reuters. Dodal, že odpověď čeká v příštích dnech.

Federace rovněž kritizovala budované středisko na paměť holokaustu u budapešťského nádraží, kde bylo v roce 1944 seřadiště pro deportace Židů do táborů smrti. Podle ní toto centrum bagatelizuje roli maďarské kolaborace.

Vláda uvedla, že chce vzpomenout všechny obětí událostí po nacistickém vpádu 19. března 1944. "Tyto obětí si zaslouží soucítění a důstojnou vzpomínku," řekl mluvčí vlády minulý měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy