Maďarští Židé se přou s vládou o výklad holokaustu

ČTK ČTK
9. 2. 2014 20:23
Hrozí, že budou bojkotovat akce k 70. výročí přesunu maďarských Židů do táborů smrti.
Do Osvětimi se při příležitosti 69. výročí osvobození koncentračního tábora vrátili i ti, kteří hrůzy nacismu přežili. (27. ledna 2014)
Do Osvětimi se při příležitosti 69. výročí osvobození koncentračního tábora vrátili i ti, kteří hrůzy nacismu přežili. (27. ledna 2014) | Foto: Reuters

Budapešť - Federace maďarských židovských obcí pohrozila, že bude bojkotovat letošní oficiální akce na paměť holokaustu. Hlavní maďarská židovská organizace ohlasovala podmínku, že akce musí jasněji ukázat roli Maďarů v deportacích a ve vraždění maďarských Židů.

Maďarsko si letos připomene 70. výročí přesunu více než 430 000 maďarských Židů do nacistických táborů smrti.

Maďarským Židům se nelíbí, že vláda Viktora Orbána se snaží ukázat Maďarsko jako oběť německé agrese a na Němce plně svaluje i odpovědnost za holokaust. Takovou symboliku má plánovaný velký památník k výročí obsazení Maďarska Německem v březnu 1944 a Židé chtějí, aby vláda od tohoto záměru upustila. Kritici považují vztyčení takového pomníku za součást snahy vlády premiéra Viktora Orbána zamlžit odpovědnost bývalých maďarských představitelů a tehdejších místních bezpečnostních sil za deportace Židů, které nastaly v červnu 1944.

Předseda federace András Heiszler potvrdil, že jeho organizace odmítá vládní plány na stavbu památníku a střediska na paměť holokaustu v Budapešti a památníku na obsazení Maďarska Německem v březnu 1944. Protestuje i proti jmenování nového ředitele historického ústavu, který podle něj omlouval deportace Židů z Maďarska.

"Pokud od vlády nedostaneme jasnou odpověď na tyto věci, naše rozhodnutí bude konečné," řekl Heiszler podle agentury Reuters. Dodal, že odpověď čeká v příštích dnech.

Federace rovněž kritizovala budované středisko na paměť holokaustu u budapešťského nádraží, kde bylo v roce 1944 seřadiště pro deportace Židů do táborů smrti. Podle ní toto centrum bagatelizuje roli maďarské kolaborace.

Vláda uvedla, že chce vzpomenout všechny obětí událostí po nacistickém vpádu 19. března 1944. "Tyto obětí si zaslouží soucítění a důstojnou vzpomínku," řekl mluvčí vlády minulý měsíc.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy