Na Orbánově volebním mítinku byly v Budapešti statisíce lidí

ČTK ČTK
29. 3. 2014 19:55
Orbán v projevu předpověděl "velké a zářivé" vítězství v parlamentních volbách 6. dubna.
Mítiink v Budapešti, 29. března 2014.
Mítiink v Budapešti, 29. března 2014. | Foto: Reuters

Budapešť - Statisíce lidí se v sobotu v Budapešti zúčastnily předvolebního mítinku vládního Svazu mladých demokratů (Fidesz). Premiér Viktor Orbán zde vyzval Maďary, aby ve volbách příští týden vrátili jeho stranu k moci.

Orbán si v projevu předpověděl "velké a zářivé" vítězství v parlamentních volbách 6. dubna. Podle všech průzkumů veřejného mínění by také Fidesz měl jasně zvítězit. Ankety mu přisuzují 32 až 38 procent hlasů, zatímco opozičním socialistům 16 procent. Jen těsně za nimi je extremistická krajně pravicová strana Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik).

Příznivci Fideszu vyšli od parlamentu a směřovali na náměstí Hrdinů, kde byl vlastní mítink. Podle ministerstva vnitra na něm bylo 450.000 lidí. Agentura AFP píše, že podle maďarských novinářů se manifestace zúčastnilo přes 100.000 lidí. Připomíná, že mezi nimi byla řada Maďarů ze zahraničí, kteří se nyní mohou poprvé zúčastnit voleb.

Podle svých stoupenců je padesátiletý Orbán vlastencem, který hájí maďarské zájmy proti zahraničním zásahům, napsala agentura Reuters. Jeho kritici tvrdí, že centralizuje moc a obsazuje klíčové posty věrnými spolustraníky.

Vláda, která je všudypřítomná v médiích a je vždy připravena odsuzovat Evropskou unii, v kampani zdůrazňuje ekonomické výsledky, zejména omezení rozpočtového deficitu a snížení cen energií, píše AFP. Podle ní ale řada expertů zdůrazňuje přetrvávající strukturální problémy maďarské ekonomiky.

Sobotní pochod krátce narušila skupinka lidí v maskách Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina. Budapešť a Moskva nedávno uzavřely dohodu o dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks. Orbán tvrdí, že je proti ekonomickým sankcím proti Rusku kvůli anexi Krymu.

V neděli má v Budapešti předvolební mítink levicová opozice.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy