Na Orbánově volebním mítinku byly v Budapešti statisíce lidí

ČTK ČTK
29. 3. 2014 19:55
Orbán v projevu předpověděl "velké a zářivé" vítězství v parlamentních volbách 6. dubna.
Mítiink v Budapešti, 29. března 2014.
Mítiink v Budapešti, 29. března 2014. | Foto: Reuters

Budapešť - Statisíce lidí se v sobotu v Budapešti zúčastnily předvolebního mítinku vládního Svazu mladých demokratů (Fidesz). Premiér Viktor Orbán zde vyzval Maďary, aby ve volbách příští týden vrátili jeho stranu k moci.

Orbán si v projevu předpověděl "velké a zářivé" vítězství v parlamentních volbách 6. dubna. Podle všech průzkumů veřejného mínění by také Fidesz měl jasně zvítězit. Ankety mu přisuzují 32 až 38 procent hlasů, zatímco opozičním socialistům 16 procent. Jen těsně za nimi je extremistická krajně pravicová strana Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik).

Příznivci Fideszu vyšli od parlamentu a směřovali na náměstí Hrdinů, kde byl vlastní mítink. Podle ministerstva vnitra na něm bylo 450.000 lidí. Agentura AFP píše, že podle maďarských novinářů se manifestace zúčastnilo přes 100.000 lidí. Připomíná, že mezi nimi byla řada Maďarů ze zahraničí, kteří se nyní mohou poprvé zúčastnit voleb.

Podle svých stoupenců je padesátiletý Orbán vlastencem, který hájí maďarské zájmy proti zahraničním zásahům, napsala agentura Reuters. Jeho kritici tvrdí, že centralizuje moc a obsazuje klíčové posty věrnými spolustraníky.

Vláda, která je všudypřítomná v médiích a je vždy připravena odsuzovat Evropskou unii, v kampani zdůrazňuje ekonomické výsledky, zejména omezení rozpočtového deficitu a snížení cen energií, píše AFP. Podle ní ale řada expertů zdůrazňuje přetrvávající strukturální problémy maďarské ekonomiky.

Sobotní pochod krátce narušila skupinka lidí v maskách Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina. Budapešť a Moskva nedávno uzavřely dohodu o dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks. Orbán tvrdí, že je proti ekonomickým sankcím proti Rusku kvůli anexi Krymu.

V neděli má v Budapešti předvolební mítink levicová opozice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 23 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 34 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy