Na Orbánově volebním mítinku byly v Budapešti statisíce lidí

ČTK ČTK
29. 3. 2014 19:55
Orbán v projevu předpověděl "velké a zářivé" vítězství v parlamentních volbách 6. dubna.
Mítiink v Budapešti, 29. března 2014.
Mítiink v Budapešti, 29. března 2014. | Foto: Reuters

Budapešť - Statisíce lidí se v sobotu v Budapešti zúčastnily předvolebního mítinku vládního Svazu mladých demokratů (Fidesz). Premiér Viktor Orbán zde vyzval Maďary, aby ve volbách příští týden vrátili jeho stranu k moci.

Orbán si v projevu předpověděl "velké a zářivé" vítězství v parlamentních volbách 6. dubna. Podle všech průzkumů veřejného mínění by také Fidesz měl jasně zvítězit. Ankety mu přisuzují 32 až 38 procent hlasů, zatímco opozičním socialistům 16 procent. Jen těsně za nimi je extremistická krajně pravicová strana Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik).

Příznivci Fideszu vyšli od parlamentu a směřovali na náměstí Hrdinů, kde byl vlastní mítink. Podle ministerstva vnitra na něm bylo 450.000 lidí. Agentura AFP píše, že podle maďarských novinářů se manifestace zúčastnilo přes 100.000 lidí. Připomíná, že mezi nimi byla řada Maďarů ze zahraničí, kteří se nyní mohou poprvé zúčastnit voleb.

Podle svých stoupenců je padesátiletý Orbán vlastencem, který hájí maďarské zájmy proti zahraničním zásahům, napsala agentura Reuters. Jeho kritici tvrdí, že centralizuje moc a obsazuje klíčové posty věrnými spolustraníky.

Vláda, která je všudypřítomná v médiích a je vždy připravena odsuzovat Evropskou unii, v kampani zdůrazňuje ekonomické výsledky, zejména omezení rozpočtového deficitu a snížení cen energií, píše AFP. Podle ní ale řada expertů zdůrazňuje přetrvávající strukturální problémy maďarské ekonomiky.

Sobotní pochod krátce narušila skupinka lidí v maskách Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina. Budapešť a Moskva nedávno uzavřely dohodu o dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks. Orbán tvrdí, že je proti ekonomickým sankcím proti Rusku kvůli anexi Krymu.

V neděli má v Budapešti předvolební mítink levicová opozice.

 

Právě se děje

Další zprávy