Lze se přesčasy dopracovat k smrti? Ano, koledujete si

Radim Klekner Radim Klekner
14. 5. 2010 10:25
Češi patří k národům s nejvyšším počtem hodin odpracovaným za rok
Přehánět to s přesčasovými hodinami není zdravé
Přehánět to s přesčasovými hodinami není zdravé | Foto: Aktuálně.cz

Oxford - Japonci tomu říkají karoši. Upracovat se k smrti. Dobře, vědí o čem hovoří. A nejenom oni.

Karoši bylo před lety příčinou skonu mladého lékaře Allana Massieho ze západoanglického hrabství Cheshire, který zkolaboval poté, co absolvoval šestaosmdesátihodinový pracovní týden. Totéž stihlo jeho kolegu, pediatra Sida Watkinse, jenž několik týdnů po sobě odsloužil rovných sto hodin.

Karoši v ČR zatím nebylo zaznamenáno, čeští lékaři vedou ale daný fenemén rozhodně v patrnosti. Přečasová práce obnáší u řady z nich i polovinu řádné pracovní doby. Nejsou navíc sami, kdo tráví v zaměstnání naprosto pravidelně mnohem více hodin, než jak stanoví legislativa či pracovní smlouvy.

A to, jak ukazuje studie zveřejněná v časopise European Heart Journal, není zcela zdravé.

Člověk, jehož pracovní doba činí deset hodin denně, nemusí možná okamžitě utrpět karoši, zadělává si ale na anginu pectoris, aterosklerózu a infarkt myokardu.

Takové jsou alespoň výsledky výzkumu uskutečněného v letech 1991-2004 na přibližně šesti tisícovkách státních zaměstnanců v Británii.

Jednoznačná souvislost

Závěry výzkumu nyní použili v rozsáhlé studii pracovníci Finského institutu pro pracovní lékařství Mika Kivimäki a Marianna Virtanenová.

Ve své práci poukázali na jednoznačnou souvislost mezi vysokým počtem přesčasových hodin a vážnými onemocněními srdce a věnčitých cév.

Přesčasové hodiny jsou u českých lékařů každodenním chlebem
Přesčasové hodiny jsou u českých lékařů každodenním chlebem | Foto: Ludvík Hradilek

U osob, jejichž pracovní doba činí pravidelně deset hodin denně, existuje podle nich o šedesát procent vyšší pravděpodobnost, že dříve či později budou muset vyhledat pomoc kardiologa, než u těch, kdo jsou zaměstnáni jen osm hodin denně.

"Riziko je u lidí, kteří pracují přesčas jednoznačně vyšší," říká dr. Virtanenová. "Jedná se často o iniciativní, soutěživé a nervózní osoby. Také mnohem častěji trpí depresemi a úzkostnými stavy a mají problémy se spaním. Chronický stres navíc negativně ovlivňuje jejich metabolismus."

Aby se závěry studie potvrdily, je podle ní ovšem zapotřebí uskutečnit ještě další výzkum.

"Stres způsobený prací přesčas může značnou měrou přispět k vývinu kardiovaskulárních chorob," dává jí za pravdu již teď Gordon McIness, profesor pro klinickou farmakologii z lékařské fakulty Glasgowské univerzity.

Češi jsou na čtvrtém místě

Přesčasová práce je typická právě pro Británii, Japonsko, Jižní Koreu či USA. ČR není žádnou výjimkou.

Podle průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, uskutečněného v roce 2004, figují Češi co do počtu hodin odpracovaných za rok a přepočtených na hlavu na čtvrtém místě za Korejci, Poláky a Mexičany.

Ačkoliv existuje jistě rozdíl mezi osmi hodinami strávenými v práci a osmi hodinami strávenými prací, mýlí se zcela jistě ti, kdo se domnívají, že za všechno zlo na tomto světě mohou lenoši, na které ti druzí musí dřít.

Přesčasová práce, uskutečňovaná navíc v neúnosném tempu, je dnes každodenním chlebem mnoha lidí. A nemusela by být, pokud by bohatství vyprodukované lidskou společností bylo rozdělováno alespoň o trochu jinak, než je.

Někdejší americký prezident Ronald Reagan měl určitě pravdu, když prohlásil: "Tvrdá práce ještě nikoho nezabila, ale proč to pokoušet." 

Pokud opravdu ještě nikoho nezabila - byť to případy obou britských lékařů vyvracejí - na zdraví řady lidí se podepsala bez nejmenších pochyb. 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy