Johannesburg - Na Kypru vystupuje jako Jorgos Luka, v Jihoafrické republice ho znají pod pseudonymem George Smith. Muž, který může zásadním způsobem ovlivnit další osudy Radovana Krejčíře.
Smithe alias Luku (používejme raději jeho původní kyperské jméno) kyperské úřady v neděli vydaly do Jihoafrické republiky kvůli vyšetřování vraždy bosse tamního podsvětí, majitele sítě striptýzových barů Lollyho Jacksona.
Jihoafrická policie se domnívá - zatím bez rozhodujících důkazů a svědectví -, že vraždu Jacksona si objednal Krejčíř.
Luka je obviněn z vraždy, praní špinavých peněz, užívání kradených věcí a nepovoleného přechovávání zbraní.
Zmizel z Jihoafrické republiky krátce po 3. květnu 2010, kdy byl Jackson zavražděn. Tvrdí, že byl svědkem vraždy, ale sám ji nespáchal.
V rozhovoru pro deník The Star ještě před svým vydáním do JAR řekl, že zná "skutečného" vraha Lollyho Jacksona.
Vraždili profesionálové
"Lidé, kteří Jacksona zavraždili, ho připravili o miliony randů (jihoafrická měna - pozn. red.). Jackson kvůli tomu začal být agresivní," uvedl Luka s tím, že ti, kteří podnikatele připravili o život, jsou "profesionálové".
Jihoafričanům prý nabízel, že se vrátí do země dobrovolně, pokud dostane status chráněného svědka. To mu nevyšlo, Kypr ho vydal do JAR na základě zatykače.
Projednávání jeho případu je přerušeno do úterý 18. února. Musí si najít obhájce.
"Potřebuji hovořit se svojí rodinou a zjistit, kolik peněz mám k dispozici na najmutí advokáta," vzkázal Luka přes tlumočníka.
Přísně střežený vězeň
Luku přísně střeží těžce ozbrojení příslušníci speciálního útvaru (Special Task Force). Kvůli tomu, co řekne nebo může říci, mu hrozí nebezpečí i od některých vysoce postavených policistů propojených s podsvětím.
Poslední dva roky strávil na rodném Kypru za mřížemi, odkud bojoval proti svému vydání. Prý výrazně zhubl. Do Johannesburgu přiletěl v poutech na palubě letadla Egypt Air přes Káhiru.
Podle listu City Press policie pracuje s verzí, že vrahem byl sám Luka a Krejčíř mu za to zaplatil 3,7 milionu randů (skoro sedm milionů korun). Stejný deník také uvádí, že Jackson se chystal na policii svědčit proti Krejčířovi, proto se ho český uprchlík snažil umlčet.
Krejčíř a Luka se znají skoro sedm let. Setkali se ve vazbě, kde v dubnu 2007 Čech nakrátko skončil po příjezdu ze Seychel s padělaným pasem.
Proč chtějí Jihoafričané Krejčíře dostat
"Doufáme, že se pomalu, ale jistě dostaneme do tohoto podsvětí a rozbijeme ho. A že odhalíme, kdo přesně v něm jsou skuteční hráči," řekl novinářům jihoafrický ministr policie Nathi Mthethwa.
Krejčíř sám je od listopadu ve vazbě kvůli obvinění z pokusu o vraždu a únos.
Investigativní novinář Alex Eliseev, který se Krejčířem zabývá, před časem řekl deníku Insider, že policii a justici už český uprchlík začal přerůstat přes hlavu a nastal čas se s ním vypořádat.
"Přijel sem jako hledaný zločinec a začal tady dělat spoušť. Dá se to popsat jako vlna kriminality vyvolaná jedním člověkem. A cokoliv zatím policie udělala, nevedlo k jeho odsouzení. Nešel do vězení, nebyl deportován. Všechno, co zkusili, prostě nikam nevedlo.
Samozřejmě existují podezření, že má některé policisty v kapse. Že stojí jakoby nad zákonem, to lidi rozčiluje. Zesměšňuje naši justici, náš systém. Což je důvod, proč se nejvyšší policejní komisařka do toho rozhodla razantně vstoupit a je sestaven tým, který má Krejčíře takzvaně dostat," uvedl Eliseev.
Lukovi podle Eliseeva hrozí mnoho let vězení, protože z obvinění, kterým čelí, se těžko dostane. Má ale šanci na mírnější trest. Když o Krejčířovi a dalších promluví. Pravdu.
Tento text poskytla Aktuálně.cz sesterská redakce deníku Insider.