Riga - Lotyšská metropole bude dnes svědkem vzpomínkové akce na den, kdy do země vstoupila vojska wehrmachtu.
Stalo se tak 1. července 1941. Dva roky poté, co Lotyšsko obsadila Rudá armáda a anektoval ho Sovětský svaz na základě sovětsko-německého paktu, známého pod názvem Molotov-Ribbentrop.
V centru Rigy se má sejít několik stovek lidí u Památníku svobody. Akci nejprve radnice zakázala, organizátoři se ale obrátili na soud, který jim dal za pravdu.
O akci, která velmi pravděpodobně vyvolá v zahraničí pobouření, informovala lotyšská tisková agentura LETA.
Úmysl oslavovat vstup nacistů do země už odsoudilo izraelské Centrum Simona Wiesenthala, které se zabývá dokumentací a odhalováním nacistických zločinů.
"Oslavovat výročí nacistické invaze do Rigy 1.července znamená oslavovat masové vyvražďování Židů, komunistů, Romů, mentálně postižených osob a dalších lidí," uvedl známý "lovec nacistů" a pracovník centra Efraim Zuroff. "Doufám, že převáží rozum a tato akce se neuskuteční," dodal.
Nacisté vyvraždili v Lotyšsku na 70 tisíc Židů a dalších 30 tisíc lidí. Na dnešen naplánovanou slavnost odsoudili také prezident Valdis Zatlers a premiér Valdis Dombrovskis.
"Riga nebyla 1.července 1941 osvobozena a lotyšská nezávislost nebyla obnovena. Naopak. Byl to začátek éry devastace naší země a lidé mnoha národnosti byli zavražděni," uvedl prezident v prohlášení.
Každoročně 16.března Bývalí lotyšští příslušníci jednotek SS. Tvrdí přitom, že neoslavují nacismus, ale lotyšský boj za svobodu a nezávislost na Sovětském svazu. 16.března 1942 totiž lotyšská divize SS zdržela postup Rudé armády do Lotyšska v bitvě na řece Velikaja.
V řadách SS sloužilo zhruba 200 tisíc Lotyšů, více než třetina z nich ve válce zahynula. Část občanů Lotyšska ale bojovala na druhé straně v řadách Rudé armády.
Ruská menšina v Lotyšsku, představující dnes přibližně 35 procent obyvatel, glorifikaci bojovníků na straně Německa odmítá. Pochody veteránů SS pravidelně odsuzuje také ruská vláda.
Němce v létě 1941 vítala většina Lotyšů jako osvoboditele od sovětské tyranie. V roce 1944 ale Rudá armáda dobyla lotyšské území zpět a nezávislým státem se Lotyšsko znovu stalo až v roce 1991.
Dnes stojí v Rize Muzeum okupace, kde je expozice jak sovětské, tak nacistické éry.